Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НОВ ШОК: БИЛ ГЕЈТС ПРЕДУПРЕДУВА ЗА НОВА ПАНДЕМИЈА ВО 2023 ГОДИНА – еве ги деталите (видео)

Во својот подкаст „Бил Гејтс и Рашид Џsонс поставуваат големи прашања“, основачот на „Microsoft“, Бил Гејтс ги сподели своите размислувања за иднината на глобалните пандемии. Тој веќе предупреди дека може да се случи пандемија како ширење на коронавирусот, и сега ја претстави својата визија за пост-ковидниот свет.

Гејтс претходно предупредуваше на можноста за глобална пандемија и смета дека друга е скоро неизбежна во сè повеќе глобализираниот свет. Кога го прашаа за тоа, тој рече:

  • Се надевам дека тоа ќе се случи за 20 години, но мора да претпоставиме дека може да се случи за 3 години… Постои разумна веројатност светот да се соочи со нешто слично во следните 10 или 15 години, процени Гејтс.

Медицинскиот напредок во последните неколку недели даде надеж дека е можно крај на пандемијата на коронавирусите, бидејќи се забележани успешни испитувања на вакцини преку фармацевтски компании. Но, според Гејтс, елиминацијата на вирусот нема нужно да доведе до враќање во живот пред ковид.

Тој посочи на зголемената практика на работа од дома, бидејќи вработените и работодавците беа принудени да се прилагодат на ограничувањата на социјалното исклучување. Технологиите, како видео конференција, ја прават телекомуникацијата поодржлива од кога било досега, а Гејтс верува дека работните практики се променија засекогаш.

  • Моето предвидување би било дека повеќе од 50 проценти од службените патувања и над 30 проценти од службените денови ќе исчезнат, рече тој за трајните ефекти на пандемијата на коронавирусите врз работните места.

Пандемијата на вирусот SARS-Cov-19 ги ​​изненади светските лидери, но не и Гејтс, кој со години зборуваше за таква закана. Во интервју за TED 2015, Гејтс предупреди дека САД и другите земји не се подготвени за пандемија:

  • Ако нешто убие над 10 милиони луѓе во следните неколку децении, тоа најверојатно ќе биде многу заразен вирус, а не војна. Не проектили, туку микроби, предупреди тој.

Неодамна, во 2018 година, милијардерот-филантроп ѝ рече на јавноста на дискусијата за епидемијата организирана од Медицинското друштво во Масачусетс дека пандемијата може да збрише десетици милиони ако не бидат подготвени јасни мерки. Како пример, тој ја наведе симулацијата извршена од Институтот за моделирање на болести, според која модерната верзија на пандемијата на грип од 1918 година би убила околу 30 милиони луѓе за само шест месеци.

И покрај предупредувањата за идните пандемии, Гејтс е оптимист дека ќе научиме неколку лекции од лошото ракување со COVID-19, што може да му помогне на човештвото да избегне историја да се повтори. Во својот подкаст, тој сугерираше дека следната болест ќе биде „помалку деструктивна“ затоа што „ќе го практикуваме“ нашиот одговор на тоа.

Тој додаде дека се надева дека скоро секоја земја ќе одговори на заканата од вирусот, како Јужна Кореја или Австралија, каде што брзо тестираат и ги ставаат луѓето во карантин.

  • Нашите алатки за тестирање ќе бидат многу подобри. Нема да бидеме толку глупави следниот пат, се надева Бил Гејтс.

најчитани вести

Македонија

Десната рака на Христијан Мицкоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николовски, на последното гостување на ТВ Алфа, го обвини Зоран Заев дека е...

Македонија

Последените настани во односите помеѓу Македонија и Бугарија, заострената реторика на бугарските власти, навредите од Каракачанов и интервјуто на премиерот Зоран Заев, ги зголемија...

Свет

Бил Гејтс, милијардер, основач на „Мајкрософт“ и филантроп, ги сподели своите размислувања за иднината на глобалните пандемии во својот подкаст „Бил Гејтс и Рашид...

Забава

Сексот се состои од момент, ситуација и енергија. Сè друго може да биде чиста импровизација. Водење љубов, секс, сексуален однос се поими кои немаат иста...