Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Ѓоковиќ е тенисерот со најголема заработувачка во 2020 година

Откако заврши официјалниот дел од тениската 2020-та, „Тенис 365“ направи сумирање на финансиските придобивки за тенисерите во тековната година. Според овој сегмент, Новак Ѓоковиќ е тенисер кој инкасирал најмногу средства на својата сметка оваа година.

Српскиот тенисер успеа да ја заврши сезоната на чело на АТП по шестипат во кариерата. Тој ги освои Австралија опен, Дубаи, Синсинати и Рим, а собра вкупно 6.511.233 американски долари.

Второто место на списокот на тенисери со најголема заработка оваа сезона е за АвстриецотДоминик Тим, кој на својата сметка добил нешто повеќе од 6 милиони долари. Рафаел Надал е трет со  инкасирани околу 3,9 милиони долари.

Во Топ 10 се наоѓаат и Данил Медведев, Александар Зверев, Андреј Рублев, Стефанос Циципас, Пабло Карењо Буста, Диего Шварцман и Роберто Баутиста Агут.

sportmedia.mk

најчитани вести

Свет

Шесмина луѓе, воглавно лекари, денеска се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, соопштиле локални медиуми. Криминална група ги лажела семејства на...

Свет

Тие предвидуваат дека огромни проблеми ќе се појават кога хакерите ќе ја зафатат технологијата Neuralink! Експертите предупредуваат дека чиповите што ќе бидат всадени во...

Македонија

Интервјуто на Зоран Заев за бугарски БГНЕС и првичните реакции во јавноста ги зголемија апетитите на двајцата најзаинтересирани за абдицирање на првиот човек на...

Свет

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската...