13.8 C
Skopje
четврток, февруари 29, 2024

НЕВЕРОЈАТНО: ТУРИСТИЧКИ ВОДИЧ ЗАБЕЛЕЖАЛ РЕТКО ЖИВОТНО (ВИДЕО)

Откриен е целосно бел пингвин на островот Галапагос, објави управата на локалниот Национален парк.

Туристичкиот водич прво забележал ретко животно на Изабела, најголемиот остров во архипелагот крај брегот на Еквадор.

Експертите веруваат дека пингвинот може да има генетско нарушување леукемија. Делумниот недостаток на пигменти во боја предизвикува светло крзно или пердуви кај животни кои обично имаат потемна боја.

https://youtu.be/RSFTOLjkEvE

За разлика од албинизмот, животните погодени од леукемија имаат нормална боја на очите за нивниот вид.

Ајкули, гуштери, јастози и функи со леукемија веќе се откриени во архипелагот Галапагос, но ова е првиот ваков пингвин што се наоѓа таму, се вели во соопштението.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести