7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

МИСТЕРИЈА: Зачести појавувањето на чудовиштето од Лох Нес – објавена нова фотографија

Легендата се пренесува од генерација на генерација.

Еден турист тврди дека го забележал легендарното чудовиште од Лох Нес додека бил на одмор со пријателите. Ова е исто така седми пат како мистериозно суштество е забележано оваа година, или поточно, по седми пат некој да помисли дека го забележал.

Г-дин Ван-Шурбек фотографираше мрачен предмет во далечината, кој се наоѓаше во близина на „Поинт Клер“ во 14 часот и 22 минути, во саботата на 29 август, а неговата фотографија беше прифатена во Службениот регистар на Лох Нес.

На почетокот на оваа година, пожарникарот Рос Мекаули го сними шестото – и едно од „класичното“ гледање на чудовиштето во Лох Нес.

Мекаули живееше цел живот во близина на Лох Нес и не веруваше во Нес. Но, тој – и неговите колеги пожарникари – беа збунети од суштеството долго 12 метри, кое тој го фотографираше со неговиот мобилен телефон.

– Имаше неколку кајакари, но 100 метри пред нив имаше нешто под површината. Отпрвин помислив дека е голема карпа под вода и само продолжив да возам. Тогаш помислив дека никогаш порано немало карпа, па љубопитноста ме надвладеа. Се свртев и се паркирав. Објектот се пресели и сега беше надвор во средина на езерото. Кајакарите заостануваа многу повеќе. Суштеството мораше да оди 400 јарди во минута – и против ветрот. Почнав да го гледам пет минути. Немаше долг врат, глава, само грпка. Јас би рекол дека беше долг 12 стапки и широк 4 стапки. Беше светло сив и мирен под вода, а потоа исчезна. Живеам целиот свој живот во областа и сум рибар, кој помина стотици часови на езерото. Но, никогаш порано не сум видел такво нешто. Дали верував во Нес? По ѓаволите не! Ако некој можеше да ми објасни што видов, тоа ќе биде одлично, но јас едноставно не можам да објаснам. Никогаш не помислив дека ќе бидам од оние што ќе ја видат Неси. Отпрвин молчев, а потоа им покажав слики на моите колеги пожарникари – рече Рос.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести