Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Тајсон и Џонс во дуел без победник, Мајк се налути и побара реванш

По 15 години Мајк Тајсон се врати во рингот. На  егзибицискиот натпревар во Лос Анџелес, 54-годишниот Тајсон и 51-годишниот Рој Џонс боксуваа осум рунди, но на крајот оваа пресметка заврши без победник, па Тајсон веднаш побара реванш, беше лут бидејќи не ја заврши борбата.

Тајсон беше многу мотивиран, влезе експлозивно во секоја рунда, но по околу 20 секунди ја губеше својата сила. Сè друго беше таму, од карактеристичното одење и влегувањето на Тајсон во рингот, неговата препознатлива техника, супериорно движењее, не потсети зошто сите го чекавме овој меч.

Брутални удари овојпат изостанаа видовме само кратка размена во петтата рунда, во седмата Џонс успеа да го погоди противникот во носот. Во последната рунда Тајсон даде се од себе, покажа поголема желба од Џонс, но и двајцата едвај дишеа во рингот. По последниот звук на гонг кој го означи крајот на натпреварот, Тајсон сепак се обидуваше да го погоди противникот.

Тензиите брзо се смирија и натпреварот заврши нерешено, иако Тајсон остави многу подобар впечаток и упати двојно повеќе удари.

„Ремито е очекуван исход. Среќен сум што се вратив во рингот. Иако две минути сега се исто како трите не времето, сепак ќе се бодат. Мора да го повториме ова, сакам реванш“, рече Мајк.

најчитани вести

Македонија

Со реакции за вчерашното интервју на Премиерот Заев, денес се јавија и Љубчо Георгиевски и Бранко Црвенковски. Некогашни лути политички ривали, а потоа и...

Свет

Шесмина луѓе, воглавно лекари, денеска се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, соопштиле локални медиуми. Криминална група ги лажела семејства на...

Забава

Марија Сол Перез, аргентинската водителка е една од најатрактивните жени во светот, а посилниот пол никогаш не е рамнодушен на нејзините фотографии и снимки...

Македонија

Интервјуто на Зоран Заев за бугарски БГНЕС и првичните реакции во јавноста ги зголемија апетитите на двајцата најзаинтересирани за абдицирање на првиот човек на...