4 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

ЛУД ПРЕДЛОГ НА ЕЛОН МАСК: ДА ФРЛИМЕ АТОМСКИ БОМБИ НА МАРС

Првата населба на човекот на Марс ќе биде изградена со помош на „стаклени куполи“, најавува извршниот директор на „Space Х“, Елон Маск.

Елон Маск, претприемач и милијардер, кој стана третиот најбогат човек на светот оваа недела, често зборува за неговата амбиција да патува до крајот на Марс и да ја претвори човечката раса во мултипланетен вид.

  • Раните доселеници ќе живеат во привремени живеалишта пред да се бара порадикално решение за да се направи Марс подостапен за човечкиот живот, рече Маск во една од неговите неодамнешни објави на Твитер.

Маск исто така се надева дека на Марс ќе се населат милион луѓе до 2050 година, а со цел да се направи „Црвената планета“ попогодна, тој предлага метод познат како тераризација. Ова вклучува фрлање атомски бомби на половите на Марс за топење на ледените капаци и предизвикување забрзано глобално затоплување за да се направи животот поудобен за луѓето.

  • Животот во стаклени куполи на почетокот. На крајот, тераризација за поддршка на живот сличен на оној на Земјата, додаде Маск во својата објава на Twitter.
  • Тероризацијата е премногу бавен процес за да ги доживееме нејзините ефекти врз нашите животи. Сепак, можеме да воспоставиме човечка населба. Барем некои идни цивилизации што ќе патуваат низ вселената, откривајќи ги нашите урнатини, ќе бидат импресионирани што луѓето успеале да стигнат досега, верува Маск.

Патем, приказната за тераризација на Марс ја започна Илон Маск во 2014 година. Во интервју за американскиот ТВ водител Сивен Колберт, тој изјави дека постои брз и бавен начин да се трансформира Марс во планета слична на Земјата. Брз начин е фрлање на термонуклеарни бомби врз нејзините полови.

Неколку години подоцна, тој исто така објасни како може да изгледа тој бавен начин, предлагајќи систем на џиновски огледала да се стави во орбитата околу Марс за да ја рефлектира сончевата светлина на површината.

Соништата на Маск за трансформација на Марс наиде на удар од студијата објавена во списанието „Nature Astronomers“, во која се тврди дека „ тераризација на Марс не е изводлива со постојната технологија“.

Сепак, се чини дека тој не обрнува многу внимание на тие тврдења, а на неговиот профил на Twitter сè уште има слика за тероризирање на Марс. „Space Х“ продава и маица со натпис „Nuke Mars“ во својата онлајн продавница (фрлете атомска бомба на Марс).

Компанијата на Елон Маск „ Space Х“ во своите приоритети го стави развојот на вселенско летало со кое ќе се превезуваат до 100 лица во границите на Сончевиот систем.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести