8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ЕВРОПА СЕ НАВИКНА – КАРАНТИНОТ ПРОДОЛЖУВА И ВО 2021

Европските општества се навикнуваат на фактот дека мерките за целосно затворање ќе продолжат и во 2021 година, и сè поголема е загриженоста за успехот на вакцината, единствениот лек што треба да стави крај на пандемискиот кошмар. AstraZeneca најави дека ќе обезбеди повеќе информации за својата вакцина за да одговори на прашања. Во меѓувреме, постои зголемена загриженост дека хакерите се обидуваат да пристапат до истражување клучно за создавање вакцини. Еве неколку клучни настани поврзани со коронавирусот во Европа на 27 ноември:

Броеви
Русија во петокот има рекордно зголемување на бројот на нови случаи, 27.543, а според официјалните податоци, бројот на починати е повеќе од 38.000. Бројот на загинати не вклучува лица кои имале вирус и починале од други причини. Вкупниот број на заразени во Германија од почетокот на пандемијата во петокот надмина еден милион, а дневната бројка на починати е рекордна 426. Вкупно починаа 15.586 луѓе. Најголемиот број е забележан и покрај еден месец делумно затворање што официјалните лица одлучија да го продолжат за уште еден месец. Германската државна статистичка агенција објави дека вкупниот број на смртни случаи во октомври е зголемен во споредба со минатата година – тоа е за 4 проценти повисоко од просекот во октомври, пренесува агенцијата ДПА.

Превентивни мерки
Ирците чекаат најава во петок за ублажување на ограничувањата во декември, а продавниците и рестораните за малопродажба треба повторно да се отворат во таа островска држава следната недела.Неколку дена откако беше најавено продолжување на ограничувањата до крајот на годината, со олеснување во некои делови на Германија за Божиќните празници, германските лидери размислуваат што ова ќе значи за деловната активност на хотелот. Германците беа поканети да останат дома и да видат што е можно помалку луѓе за Божиќ. Според упатствата, им е дозволено да се состанат со членови на друго домаќинство, што значи дека некои семејства ќе патуваат низ земјата за да ги видат своите најблиски, но нема да имаат каде да останат. Многу региони наредија хотелите да не примаат луѓе кои патуваат како туристи, но некои од нив најавија дека ќе дозволат ноќевања за Божиќ бидејќи тие патувања не се сметаат за технички за туристички патувања.

Развој на вакцини
Околу 42 проценти од испитаниците во грчката анкета изјавија дека нема да бидат вакцинирани против коронавирус веднаш, а 34 од нив ќе го сторат тоа што е можно поскоро. Анкета објавена во весникот „Катиемерини“ покажа дека 16 проценти од луѓето воопшто не сакаат, а 14 проценти веројатно не сакаат да се вакцинираат. Истражувањата покажаа дека повеќето поддржуваат рестриктивни мерки сè додека не се промени ситуацијата. Поранешниот британски министер во петокот ја повика владата да размисли како би ги дистрибуирала вакцините, откако беа откриени проблеми околу клиничките истражувања за вакцините, развиени од Универзитетот во Оксфорд и АстраЗенека. Професорот Дејвид Солзбери рече дека владата ќе се соочи со „тежок избор“ доколку вакцината се покаже како помалку ефикасна од другите.

Злосторство и казна
Во Норвешка, 22 лица кои беа на приватна забава на почетокот на ноември и покрај забраните беа казнети. Тие ќе платат вкупно казни од околу 30.000 евра, објавува весникот Ромерикес Блад. Неколкумина од нив се лекари, пишува весникот, а полицијата ги напишала нивните казни откако добила пријава за инцидентот. Тројцата беа казнети со околу 2.000 евра, бидејќи пристигнаа од Данска неколку дена порано и мораа да поминат десет дена во самоизолација. Останатите беа казнети за кршење на границата на максимум 10 лица на приватни собири. Полицијата во германскиот град Хилдбургхаузен, моментално еден од најтешко погодените во Германија, мораше да одговори доцна во четвртокот на повикот на социјалните мрежи да го блокира пристапот до локалниот центар за тестирање на вирусот корона. Кога полицијата пристигнала на местото немало блокада.

Економски проблеми
Во Шведска, извозот на стоки и потрошувачката помогнаа економијата да се зголеми 4,9 проценти во третиот квартал, во споредба со минатата година кога БДП падна за 8,3 проценти. Генерално, БДП на Шведска падна за 2,5 проценти на годишно ниво, соопшти шведската агенција за статистика.Во блиската Данска, се разгледува ексхумација на милиони заклани норки од страв да не бидат заразени со мутирана верзија на коронавирусот. Властите стравуваат дека нивните тела можат да го загадат снабдувањето со вода, па затоа размислуваат за согорување. Убиството на милиони визони стана контроверзно прашање затоа што данските власти немаа законска основа за убиство на овие животни, што беше економски моќен удар за нивните одгледувачи.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести