Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ФЕНОМЕН: ЕВЕ ЗОШТО МЛАДИТЕ ЖЕНИ НЕ САКААТ ДА ИМААТ ДЕЦА

Резултати на студија покажуваат зошто многу млади парови не сакаат да имаат деца.

Паровите кои се плашат од климатските промени, се поретко одлучуваат да имаат деца, затоа што се плашат дека нивните наследници би можеле да се борат против климатската апокалипса, покажа, академска студија од Сингапур.

Истражувачите испитале 600 луѓе на возраст од 27 до 45 години, а 96 проценти биле многу загрижени за иднината на нивните можни потомци, објави Гардијан.

– Чувствувам дека не можам да донесам дете на светот со чиста совест и да го принудам да преживее во ситуација што може да биде апокалиптична, поради климата – изјавила девојката (27) која учествувала во истражувањето.

Се додава дека некои родители веќе жалеле што имаат деца во такви услови.

Родителството потенцијално значи дека едно лице ќе произведе јаглерод диоксид што ќе предизвика аларм за климата, но 40 проценти од испитаниците не се грижеле за тој факт.

– Стравот да оставите „отисок“ на јаглерод диоксид затоа што имате деца е апстрактен и далечен. Но, стравот од децата е многу длабок и емотивен – рече Метју Шнајдер-Мајерсон од колеџот Јеил-НУС во Сингапур, кој ја водеше студијата.

Иако двата пола биле застапени во студијата, сепак жените сочинувале 75% од испитаниците.

– Климатските промени се единствениот фактор што ме натера да одлучам да немам деца. Не сакам моето дете да живее во свет што умира, иако би сакал да бидам мајка – рече испитаник  на 31 година.

Шест проценти од испитаниците признале дека се чувствуваат виновни затоа што имаат деца.

– Од оваа гледна точка, жалам што родив деца, бидејќи се плашам дека еден ден ќе се соочат со крајот на светот поради климатските промени – рече една мајка (40).

најчитани вести

Забава

Пејачката објавила видео кое ги “вознемири“ сите. На Јелена Карлеуша и недостасува летото, а на нејзините следбеници голотија на Инстаграм. Пејачката на својот Инстаграм...

Забава

Светски познатата поп дива, Мадона, ги загрижи обожавателите со својот последен пост на социјалната мрежа Instagram. Познато е дека Мадона имала одредени естетски зафати...

Македонија

Денеска (26.11.2020) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при...

Македонија

Три дена по ред ВМРО-ДПМНЕ се произнесуваше за лампионите на Шилегов, одговараше за буџетот, оставаше перници пред Министерството за дравство па дури и свикуваше...