Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИТИЕ: КИНЕЗИТЕ ОТКРИЈА КАКО КОРОНАТА ВЛЕГУВА ВО ОРГАНИЗМОТ

Способноста на Ковид-19 да се поврзе со различни рецептори ги принуди научниците да испитаат со кои други рецептори може да се поврзе, што може да го одреди текот на третманот. Кинеските молекуларни биолози открија дека вирусот корона влегува во човечките клетки не само преку рецепторите на ензимот 2 (ACE2), туку и преку рецепторите SR-B1, кои ги препознаваат молекулите на холестерол, објави ТАС С.

“Сличноста помеѓу инфекциите Ковид-19 и SARS покажува дека антителата и пептидите кои се насочени кон ACE2 можат да се користат во третманот против Ковид-19. Знаејќи дека Ковид-19 исто така влегува преку рецепторите на SR-B1, тие дејствуваат како антивирусни лекови кои ја ограничуваат инфекцијата Ковид-19 “, напишаа научниците во списанието„ Природен метаболизам “. Способноста на Ковид-19 да се поврзе со различни рецептори ги принуди научниците да испитаат со кои други рецептори може да се поврзе, што може да го одреди текот на третманот.

најчитани вести

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Забава

Пејачката Сандра Африка за свој дом ја одбра населбата која е многу популарна меѓу познатите. Соседите велат дека речиси секојдневно ја сретнуваат во кафулињата,...

Забава

Пејачката објавила видео кое ги “вознемири“ сите. На Јелена Карлеуша и недостасува летото, а на нејзините следбеници голотија на Инстаграм. Пејачката на својот Инстаграм...

Забава

Светски познатата поп дива, Мадона, ги загрижи обожавателите со својот последен пост на социјалната мрежа Instagram. Познато е дека Мадона имала одредени естетски зафати...