Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДОАЃААТ ЧИПОВИ ЗА ВО МОЗОК – еве што сѐ треба да знаете

Тие предвидуваат дека огромни проблеми ќе се појават кога хакерите ќе ја зафатат технологијата Neuralink!

Експертите предупредуваат дека чиповите што ќе бидат всадени во самиот мозок, а кои ги прави компанијата Невралинк, во сопственост на Илон Маск, можат да доведат до хакирање на истите.

Тие посочуваат дека развојот на таа технологија треба да се направи смислено и ги посочуваат недостатоците и предностите на овие чипови.

Новата технологија на Маск вети дека ќе го поврзе човечкиот мозок со вештачката интелигенција (АИ), а првиот модел што работи дебитираше оваа година. Маск верува дека АИ ќе се натпреварува со човечката интелигенција, како и дека ќе направи понапредна интелигенција. „Ние ја создаваме иднината на мозочниот интерфејс. Создаваме уред што ќе им помогне на парализираните луѓе, ќе најдеме нова технологија што ќе ги прошири нашите можности, нашата заедница и светот “, стои во описот на веб-страницата на Невралинк.

Сепак, има и такви кои се скептични во врска со ова прашање и советуваат дека не треба да брзаме да го „поврземе мозокот со жицата“. Еден од нив е Џејсон Лау, главен службеник за безбедност на информации во Крипто. Тој предупреди дека откако хакерите научат како да пристапат до технологијата Neuralink, ќе видиме големи проблеми.

Тој му објасни на Форбс за врската помеѓу луѓето, компјутерите и хакирањето, како и за тоа како се развило со текот на времето. Поучен од своето искуство, тој смета дека хакерите можат да ограбат богати луѓе контролирајќи ги нивните умови, или тие дури и ќе влијаат на изборите во иднина. „Во најлош случај, со хакирање на уред како чип Neuralink, тој може да го претвори„ домаќинот “во програмиран дрон, способен да прави што и да наредува „ господарот “. Функциите на софтверот за автопилот пронајден во автомобилите веќе резултираа со фатален исход, замислете што можат да направат пробиени армии на живи суштества! “- истакна Џејсон Лау.

Тој истакна дека напредокот на технологијата е од фундаментално значење за напредокот на луѓето,  и дека оваа технологија има голем потенцијал да направи добра работа, но дека мора да се следи еден важен човечки елемент кога станува збор за безбедност, а тоа е етика!

најчитани вести

Забава

Пејачката објавила видео кое ги “вознемири“ сите. На Јелена Карлеуша и недостасува летото, а на нејзините следбеници голотија на Инстаграм. Пејачката на својот Инстаграм...

Забава

Светски познатата поп дива, Мадона, ги загрижи обожавателите со својот последен пост на социјалната мрежа Instagram. Познато е дека Мадона имала одредени естетски зафати...

Забава

Регионалните медиуми пишуваат дека дошол крај на бракот на Северина и нејзиниот сопруг Игор Којиќ, па наводно пејачката сега повторно е заљубена и е...

Македонија

Денеска (26.11.2020) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при...