Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Граѓаните од шветскиот град Трелеборг биле зачудени кога ја виделе бојата на небото ( видео)

Граѓаните од шветскиот град Трелеборг биле зачудени кога виделе розово небо над куќите, а како што се наведува, причина била блиска фарма за произвотсво на домати.

Имено, фармерите одлучиле да користат ново осветлување, со кое ќе штедат на енергија, и тоа е причината што целото небо биде во розова боја, кое навечер делувало како призор од научнофанатастични филмови.

Како што се наведува, светлината која паѓа врз билките би требала да биде добра за нив и ќе помогне во произвотството. Меѓутоа мештаните не се задоволни, со што работниците на фармата морале да ги исклучат светлата од 17 до 23 часот.

“Иако тоа ќе биде чекор назад, светлата ќе ги исклучиме во вечерните часови. Не мислевме дека луѓето ќе се налутат, само сакавме да заштедиме на струја и да го подобриме растот на доматите“, навеле сопствениците за произвотство на домати “Алфред Петерсон и синот“.

најчитани вести

Забава

Пејачката објавила видео кое ги “вознемири“ сите. На Јелена Карлеуша и недостасува летото, а на нејзините следбеници голотија на Инстаграм. Пејачката на својот Инстаграм...

Забава

Светски познатата поп дива, Мадона, ги загрижи обожавателите со својот последен пост на социјалната мрежа Instagram. Познато е дека Мадона имала одредени естетски зафати...

Забава

Регионалните медиуми пишуваат дека дошол крај на бракот на Северина и нејзиниот сопруг Игор Којиќ, па наводно пејачката сега повторно е заљубена и е...

Македонија

Денеска (26.11.2020) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при...