Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ВИСТИНСКА РЕТКОСТ: Севернокорејски гимнастичар успешно прескокна 3 метарски ѕид и избега во Јужна Кореја

Човек кој избегал од Северна Кореја на југ преку демилитаризирана зона вели дека е поранешен гимнастичар кој скокнал три метри висока ограда благодарение на неговите атлетски способности.

Еден човек на дваесетина години наводно морал да скокне, за да им докаже на службените лица дека ја зборува вистината, јавуваат локалните медиуми.

Демилитаризираната зона се протега од брег до брег на Корејскиот полуостров. Ширина е околу 4 километри и има претежно мини и жичани огради, како и чувари кои патролираат и на југ и на север.

„Sky News“ пишува дека овој човек најпрво бил забележан на 2 ноември на северната страна, а потоа бил виден како се качува на жица, а следниот ден бил на јужната страна.

Тој е заробен и во моментот се наоѓа во Јужна Кореја, тврдејќи дека е цивил.

Истрагата е во тек бидејќи не се вклучил аларм додека младиот човек ја преминувал зоната.

Патем, повеќе од 32.000 луѓе ја напуштија Северна Кореја од воспоставувањето на режимот во 1948 година.

Најчесто бегство е Кина, преку северната граница, додека во Јужна Кореја претежно бегаат со брод. Патот низ демилитаризираната зона е реткост.

најчитани вести

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Забава

Пејачката Сандра Африка за свој дом ја одбра населбата која е многу популарна меѓу познатите. Соседите велат дека речиси секојдневно ја сретнуваат во кафулињата,...

Забава

Пејачката објавила видео кое ги “вознемири“ сите. На Јелена Карлеуша и недостасува летото, а на нејзините следбеници голотија на Инстаграм. Пејачката на својот Инстаграм...

Забава

Светски познатата поп дива, Мадона, ги загрижи обожавателите со својот последен пост на социјалната мрежа Instagram. Познато е дека Мадона имала одредени естетски зафати...