Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ХАРАДИНАЈ СЕ ОТВОРИ ЗА МЕДИУМИТЕ ЗА СРЕДБИТЕ СО МИЛОШЕВИЌ ВО ХАГ

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, кој двапати беше обвинет и ослободуван од обвиненија поради недостиг на докази во Хашкиот трибунал, синоќа во емисијата „Балкан“ на телевизијата АБЦ зборуваше за конфронтацијата со Слободан Милошевиќ во затворот во Хаг.

Харадинај раскажа за средбите што ги имал со Милошевиќ.

– Го видов неколку пати, бевме на различни катови, јас на третиот, тој на првиот поради возраста и близина на работните простории за адвокати, но обично кога имавме посети или состаноци со адвокатите, ги користевме истите заеднички простории“, рече Харадинај. .

Тој додаде дека разговарале со Милошевиќ два или три пати.

– Кога го видов за прв пат не го препознав, претходно го гледав само на телевизија, убаво облечен, додека овде беше приземјен, исплашен, носеше елек за риболов со многу џебови и ми зборуваше на англиски јазик. На некој лош англиски јазик ме праша дали сум тој. Не знаев со кого разговарам и застанав да го погледнам, и тој рече, јас сум Милошевиќ, бидејќи бевме доста далеку, истакна Харадинај.

Како што изјави Харадинај, Милошевиќ го прашал „како му изгледа таму“.

– Првото прашање што ми го постави и тоа беше еден вид цинизам, како што му благодарам на Бога што дојде. Му реков не знам, веќе долго време си тука, како си? Секако, имаше чувари и персонал, и реков ќе видам како е. Тој ме праша како е долу, а јас одговорив со прашање, каде  таму долу? Тој рече во Косово, на што му одговорив дека не е добро, рече Харадинај.

Според Харадинај, Милошевиќ прашал „зошто“.

– Му реков дека имаме проблем со Европејците, тие сакаат да не направат држава, но мултиетничка, но и Американците, многу проблеми, и тој повторно праша, зошто? Му реков дека сакаат да создадат армија како нивните војски. И ова воопшто не му се допаѓаше. И тоа беше последен пат кога се видовме. Сите други беа таму, Шешељ и другите. Некои од нив имаа начин да ја објаснат историјата на својот народ, рече Харадинај.

Соборците на Харадинај од врвот на ОВК, од Хашим Тачи до Кадри Весељи, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи, сега се соочуваат со правдата во Хаг.

најчитани вести

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...

Забава

Иако велат дека убавината е во очите кој ја гледаат, во овој случај дури и науката докажала дека таа има совршено тело. Ако прашате...