7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

СТРАШНО: 1160 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 и 30 ПОЧИНАТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-472, Куманово-58,  Дебар-2, Штип-43, Прилеп-78, Тетово-61, Струга-29, Велес-32, Битола-87, Охрид-47, Кавадарци-32, Гостивар-22, Гевгелија-1, Струмица-39, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Крушево-2, Кочани-15, Пробиштип-10, Демир Хисар-10, Македонски Брод -10, Пехчево-1, Берово-9,  Валандово-5, Виница-2, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-26, Ресен-17, Неготино-11.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1094 оздравени пациенти од: Скопје-560, Куманово-55, Дебар-5, Штип-32, Прилеп-59, Тетово-51, Струга-22, Велес-35, Битола-47, Охрид-38, Кавадарци-31, Гостивар-26, Гевгелија-5,  Струмица-17, Крива Паланка-11, Радовиш-13, Крушево-3, Кочани-18, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-6, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-8 ,Кичево-16, Ресен-4, Неготино-18.

Починати се 30 лица, девет пациенти од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61г), двајца од Куманово (62 и 69г), еден пациент од Штип (72г), еден од Велес (78г), шест пациенти од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39г), тројца од Гостивар (56, 66 и 63г), еден пациент од Гевгелија (65г), еден од  Струмица (77г), еден од Кочани (65г), двајца од Делчево (66 и 68г), еден од Кратово (65г), еден од Кичево (61г) и еден пациент од Неготино (84г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, бројката на оздравени пациенти е 36064, на починати е 1630, а бројот на активни случаи изнесува 20914. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 25706, активни 10039

• Куманово 3599, активни 940

• Дебар 440, активни 84

• Штип 2553, активни 536

• Прилеп 2844, активни 1040

• Тетово 3701, активни 977

• Струга 1362, активни 412

• Велес 1841, активни 704

• Битола 1897, активни 839

• Охрид 1506, активни 605

• Кавадарци 1144, активни 436

• Гостивар 2319, активни 856

• Гевгелија 694, активни 224 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 126 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1636, активни 600

• Крива Паланка 409, активни 116

• Радовиш 406, активни 111

• Крушево 118, активни 69

• Кочани 1202, активни 303

• Пробиштип 345, активни 82

• Демир Хисар 195, активни 93

• Македонски Брод 161, активни 43

• Пехчево 96, активни 26

• Берово 347, активни 97

• Валандово 201, активни 73

• Виница 362, активни 171

• Делчево 425, активни 187 (117 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 150, активни 63

• Свети Николе 787, активни 221

• Кичево 1203, активни 500

• Ресен 442, активни 187

• Неготино 517, активни 280 (57 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2864 теста се преку: ИЈЗ-722, ЦЈЗ Скопје-85, Авицена-386, Биотек-280, МАНУ -255,  Жан Митрев (Филип Втори)-180, Систина со PCR метода -187, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-14, ЦЈЗ Битола-142, Инфективна клиника-5, ГАК-11, Синлаб-59, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -448, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 322.875 тестирања на Ковид -19.  

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 632

• Гази Баба – 1488

• Аеродром -1460

• Карпош – 1166

• Центар – 1142

• Кисела Вода – 1235

• Ѓорче Петров – 877

• Бутел – 573

• Шуто Оризари – 211

• Студеничани – 50

• Сарај – 159

• Арачиново -33

• Илинден – 247

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 98

• Петровец –131

• Зелениково -85

• Странец – 181

• Нераспределен- 208

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести