Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СТРАШНО: Еден од најголемите хакерски напади во историјата: „Украдени“ повеќе од 200 милиони профили

Во еден од најголемите случаи на протекување податоци во историјата, повеќе од 23.000 бази на податоци станаа јавно достапни, објави Одделот за хрватска академска и истражувачка мрежа (CARNET), Национален CERT.

Се верува дека колекцијата на базата на податоци потекнува од приватниот хакерски форум Cit0Day.in, кој многу напаѓачи го користат за да соберат што повеќе кориснички имиња, адреси на е-пошта, па дури и лозинки во обичен текст. Самата колекција се состои од повеќе од 226 милиони уникатни кориснички сметки.

  • Како и да е, збирката бази на податоци што претходно беа достапни само за претплатниците на оваа услуга стана јавна и можеше слободно да се симнува само неколку часа, но дури и тоа беше доволно за базата на податоци да стане достапна и почна да се споделува преку приватните канали на „Telegram“ и „Discord“.

Важно е да се истакне дека одреден број на лозинки се во чиста форма на текст и тие не се заштитени на кој било начин, така што тие можат да се користат многу лесно.

Националниот CERT на CARNET утврди дека базата на податоци содржи повеќе од 47.000 кориснички сметки, од кои за дури 24.000 корисници лозинката е достапна во обична форма на текст.

  • Напаѓачите кои користат изложени кориснички податоци можат да извршат понатамошни напади, а штетата може да биде значителна. Затоа, многу е важно сите кориснички податоци да бидат заштитени што е можно побрзо во согласност со упатствата на Националниот CERT, се предупредува во соопштението.

Најавено е дека Националниот CERT ќе испрати известување за компромис до сопствениците на погодените кориснички сметки со упатства како да ја заштитат нивната корисничка сметка.

најчитани вести

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...

Забава

Иако велат дека убавината е во очите кој ја гледаат, во овој случај дури и науката докажала дека таа има совршено тело. Ако прашате...