Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ – ЏЕФ БЕЗОС ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА НА УСПЕХОТ

Основачот на Амазон, Џеф Безос, во моментов има нето вредност од 181,4 милијарди долари, а неговата компанија напредуваше, можеби, повеќе од кога било оваа година.

Тој го зазема првото место на списокот на најбогати луѓе во светот и тешко дека некој наскоро ќе го „собори од тронот“. По него следи Илон Маск, основачот на Tesla и SpaceX, иако тој се уште треба да работи напорно за да го стигне Безос.

За почетниците, Безос вели дека добриот сон е неопходен за нормално функционирање наутро, па затоа никогаш не се откажува од осум часа спиење. Иако некои бизнисмени се „фалат“ дека спијат само четири или пет часа, овој Американец не е меѓу нив.

Тој претпочита да организира деловни состаноци наутро, до 10 часот. Ова се состаноци што тој ги нарекува состаноци со висок коефициент на интелигенција и ги донесуваат најважните деловни одлуки за тој ден.

Кога часовникот ќе чукне во 17 часот, сите одлуки и предлози остануваат за следниот ден. Од ова можеме да заклучиме дека Безос не е „ноќна птица“ и дека повеќе сака да размислува за работа кога ќе биде одморен.

Интересно е што овој успешен милијардер носи точно три одлуки за време на една средба, а тој се фокусира на работи што ќе се реализираат само за три години. Па тој гледа толку напред.

Како што понатаму изјави, тој моментално се занимава со 2023 година. Тој додава дека одлуките честопати се двонасочни и дека треба да се биде храбар. Ако направите грешка, можете да се вратите назад.

Ако досега ваши модели беа луѓе кои спијат малку затоа што мислат дека е губење време или кои донесуваат десетици одлуки дневно – поврзани со работата, можеби е време да ја преиспитате таа перспектива.

Безос не ги проверува мејловите набрзина штом ги отвори очите, но вели дека пред секоја работа најпрво појадува со своите деца, пие кафе и чита весник.

– Како висок извршен директор, за што навистина сте платени? За донесување на мал број одлуки со висок квалитет. Не е ваша работа да носите илјадници одлуки секој ден – напиша Безос.

најчитани вести

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Забава

Иако велат дека убавината е во очите кој ја гледаат, во овој случај дури и науката докажала дека таа има совршено тело. Ако прашате...

Забава

Пејачката Сандра Африка за свој дом ја одбра населбата која е многу популарна меѓу познатите. Соседите велат дека речиси секојдневно ја сретнуваат во кафулињата,...