Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ГОЛЕМА МЕЃУНАРОДНА АКЦИЈА: ЗАПЛЕНЕТА МАРИХУАНА – ги открила голема сметка за струја

Шпанската национална полиција, заедно со холадската и белгиската сојузна полиција и Европол заплениле врз основа на огромни сметки за струја, повеќе од 34.000 билки од марихуана и уапсиле 17 лица во низа на координирани рации во три земји.

Се проценува дека е украдена струја која се користи за напојување на диви садници во затворено која изнесува преку милионипол евра, се наведува во соопштението на Европол.

Мрежа на организиран криминал, кој воглавно е организиран од албански државјани, работела така што лоцирале и опремиле зграда во мирен дел во предградието на Барселона а потоа ја користеле за масовно произвотство на марихуана (3-4 берби годишно.)

Криминалците го пренасочиле снабдувањето со електрична енергија и вода како илегално би одгедувале марихуана во затворено.

Откако ќе ја собереле, марихуаната ја испраќале во Холандија скриена во палети натоварени во камиони.

Криминалците користеле шифрирани сретства во комуникации, наведува Европол.

најчитани вести

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Забава

Иако велат дека убавината е во очите кој ја гледаат, во овој случај дури и науката докажала дека таа има совршено тело. Ако прашате...

Забава

Пејачката Сандра Африка за свој дом ја одбра населбата која е многу популарна меѓу познатите. Соседите велат дека речиси секојдневно ја сретнуваат во кафулињата,...