Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

БИЛ ГЕЈТС И 12 ДИРЕКТОРИ ЌЕ ФИНАНСИРААТ ВАКЦИНИ ЗА СИРОМАШНИ

Шефот на еден од најголемите производители на вакцини во светот имаше проблем. На Адару Пунавали, извршен директор на Индискиот серумски институт, му беа потребни 850 милиони долари за сè – од епрувети до контејнери, за да започне да произведува дози на вакцина за коронавирус за сиромашните.

Пундавали проценил дека може да ризикува 300 милиони долари од парите на компанијата, но сепак му недостасуваат половина милион. Тој реши да му се обрати на пензионираниот директор на софтверска компанија од Сиетл.

Бил Гејтс, основач и филантроп на „Мајкрософт“, потроши милијарди долари за да им помогне на вакцинирањето на децата во земјите во развој, тесно соработувајќи со фармацевти од целиот свет, вклучувајќи го и Пунавала, кому му вети дека ќе обезбеди гаранција од 150 милиони американски долари преку својата фондација за помош на Индија. Фармацевтската фабрика го продолжи производството. До септември, таа бројка беше двојно поголема.

Сето тоа, пишува Њујорк Тајмс, е дел од напорите вредни 11 милијарди долари со цел дистрибуција на вакцината за коронавирус во над 150 земји. Иницијативата е претежно финансирана од јавни средства, но идејата е на две непрофитни организации што ги започна и ги финансираше Гејтс. Фондацијата Гејтс е исто така еден од најголемите донатори на Светската здравствена организација.

„Многу, многу клучна улога“

Гејтс, третиот најбогат човек на светот,  се гледа себеси и својата фондација вредна 50 милијарди долари како тим подготвен да преземе централна улога во борбата против круната, потпирајќи се на врските и инфраструктурата што ги градеа веќе две децении.

„Ние знаеме како да работиме со владите, знаеме како да работиме со фармацевтски компании, добро размисливме за ова“, рече Гејтс. „Треба – барем кога станува збор за експертиза и односи – да играме многу, многу клучна улога“, додаде тој.

Додека првите вакцини против корона чекаат одобрување, имунизацијата на голем дел од светската популација стана горлив проблем, а успехот на вакцинацијата останува неизвесен.

Досега се собрани само 3,6 милијарди долари за истражување, производство и дистрибуција на вакцината до сиромашните земји. Три компании ветија дека ќе доставуваат вакцини, но сè уште не е познато дали вакцините ќе бидат ефикасни. Исто така, ќе биде тешко да се обезбедат потребните милијарди дози на вакцина, кои ќе бидат ефтини и кои ќе пристигнат на време, бидејќи САД и другите богати земји веќе се договорија со фармацевтските компании да ги имунизираат своите граѓани.

најчитани вести

Македонија

Еден од ретките кои што профитираа од инцидентите на 27 Април, а веројатно и единствен во ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски. После немилиот настан следуваа...

Забава

Иако велат дека убавината е во очите кој ја гледаат, во овој случај дури и науката докажала дека таа има совршено тело. Ако прашате...

Забава

Пејачката Сандра Африка за свој дом ја одбра населбата која е многу популарна меѓу познатите. Соседите велат дека речиси секојдневно ја сретнуваат во кафулињата,...

Забава

Пејачката објавила видео кое ги “вознемири“ сите. На Јелена Карлеуша и недостасува летото, а на нејзините следбеници голотија на Инстаграм. Пејачката на својот Инстаграм...