13 C
Skopje
вторник, април 20, 2021
spot_img

АМЕРИКА НУДИ 10 МИЛИОНИ ДОЛАРИ САМО ЗА ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА – еве за што се работи

Министерството за правда на САД издаде соопштение на 24 ноември, во кое се нуди награда за информациите за сирискиот терористички водач.

Според изјавата објавена на нивниот арапски профил на Twitter, Министерството за правда на САД нуди до 10 милиони долари за информации што би довеле до апсење на основачот на фронтот ал-Нусра и сегашен лидер Хајат Тахрир ал-Шам, Абу Мухамед ал-Џулани, за кој се верува дека се наоѓа во северозападна Сирија.

  • Тие се преправаат дека се грижат за Сирија, но луѓето не ги заборавија злосторствата извршени врз нив од фронтот ал Нусра (ХТС) – започна твитот на Министерството за правда.
  • Ако имате информации за него, можете да добиете награда до 10 милиони долари – напишаа тие, прашувајќи ги оние што имаат информации да ги контактираат преку бројни платформи.

Ал-Џулани е главниот водач на една од најголемите џихадистички групи внатре во Сирија, откако терористичката организација првпат влезе во сирискиот конфликт

Фронтот ал-Нусра, кој го основа, е обвинет за повеќе злосторства во земјата, а истовремено е една од примарните опозициски фракции во борбата против сириските вооружени сили.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести