Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

УШТЕ ОВА ФАЛЕШЕ – Неидентификуван метал забиен во земја пронајден во ЈУТА (фото)

Ренџер забележал „необичен“ предмет од хеликоптер додека броел овци за време на рутински лет.

Откривањето на необичен метален предмет во пустината, во американската држава Јута, ги шокираше локалните власти. Ренџер го забележал од хеликоптер, за време на рутински лет, додека броел овци во овој зафрлен дел на Јута. Објектот е поставена во земјата, а околу неа се издигнуваат препознатливи црвени карпи. Засега нема информации кој можел да го постави правоаголниот објект, висок околу 3,5 метри.

„Тоа е најнеобичното нешто што го сретнав во текот на сите овие години работа“, рече пилотот Брет Хачинс во интервју за локалната телевизиска станица КСЛТВ. Тој наведува дека неговиот колега биологот, задолжен за броење на овците, бил првиот што го забележал мистериозниот предмет. Хачинс претпоставува дека објектот е дело на „некој современ уметник“, кој веројатно е обожавател на филмот „2001: Вселенска одисеја“ во режија на Стенли Кјубрик. Во тој филм се појавуваат вонземјани кои поставуваат црни метални конструкции, а тој е создаден според идејата на писателот Артур Ц. Кларк.

Државниот завод за јавна безбедност во Јута минатата недела на својата веб-страница објави фотографии од објектот, со известување дека се очекува одлука „дали е потребна понатамошна истрага“. „Не е легално да се поставуваат уметнички скулптури без дозвола на федералните власти, од која планета и да доаѓате“, посочуваат тие од канцеларијата. Тие не ја кажаа точната локација на објектот, плашејќи се дека некој може да се обиде да го најде и да „заглави во пустината“. Досега никој не презеде одговорност за поставувањето на скулптурата.

Официјални лица во Јута, во обид да најдат одговори, им се обратија на граѓаните преку социјалните мрежи. “Се прашуваме што е тоа по ѓаволите. Дали некој има идеја?”, Прашаа на Инстаграм. Многумина што ја виделе фотографијата претпоставуваат дека станува збор за скулптура, а некои наведуваат дека потсетува на делата на починатиот минималистички уметник Џон МекКрекен. Сепак, некои се сомневаат дека прстите биле вклучени во целата работа од страна на вонземјаните.

„Требаше едноставно да го оставиме тој објект сам и да ги гледаме нашите работи. Оваа година, што е најлоша во нашите животи, уште треба само да повикаме и демони или вонземјани“.„Мислам дека се вонземјани“, напиша еден корисник на Твитер.

најчитани вести

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

-Воспоставениот систем во зградата на интерни клиники покажа дека добро функционира. Дава резултат во поголем број на оздравени пациенти, но и доволен број на...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...