Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МУ СЕ ЗАКАНИ НА ТРАМП: Ова момче живееше под притисок на ИСИС

Момче од Америка кое беше принудено да биде дел од пропагандата на Исламската држава се опоравува дома.

Едно американско момче кое беше принудено да му се закани на претседателот Доналд Трамп на видеото на Исламска држава вели дека е „слатко олеснување“ да се врати во САД. Метју, кого мајката и очувот го одведоа во Сирија, имаше десет години кога го снимија како му кажува на Трамп да се подготви за војна на американско тло. Сега има тринаесет години, тој живее со својот татко една година, откако американската војска го предаде дома со авион во 2018 година.

“Тоа се случи и сега заврши. Сега е сè зад мене”, изјави тој за Би-Би-Си. „Бев толку млад што не разбирав ништо од тоа што се случуваше. Метју отишол на терапија за да се справи со сè што му се случило и тој добро се справи со тоа. Неговиот очув Муса Елхасани се верува дека починал во напад со беспилотно летало летото 2017 година, додека неговата мајка Саманта Сали била прогласена за виновна за финансирање тероризам на почетокот на овој месец и осудена на шест и пол години затвор. Во април 2015 година, навидум обично американско семејство се пресели на територијата на Исламската држава од турската погранична провинција Санлиурфа.

“Трчавме низ област што беше во голема темнина. Беше ноќе, имаше многу случајни делови со бодликава жица …„Малку ми помина низ главата, освен:„ Морам да трчам “, рече Метју, зборувајќи за страдањата за прв пат за емисијата„ Панорама и Фронтлајн “на Би-Би-Си. Во градот за кој Исламската држава тврдеше дека е нејзин главен, Рака, очувот на Метју, Елхасани, беше испратен на воена обука и стана снајперист на Исламска држава. Тогаш имал осум години, Метју даде сè од себе за да се обиде да го разбере неговиот нов дом.

“Кога за прв пат отидовме во Рака, бевме во неговите урбани делови. Беше прилично бучно, обично се слушаа истрели”, вели тој. „Од време на време, некои експлозии, иако како во далечината. Затоа, не се грижевме многу“.Но, на почетокот на 2017 година, неговата мајка испратила е-пошта до неговата сестра во Америка со очајно барање да и испрати пари што ќе му помогнат на семејството да избега, приложувајќи крајно вознемирувачка снимка со Метју. Во еден момент, Елхасани го принудува Метју да склопи самоубиствен појас. Под инструкции на неговиот очув, Метју игра улога да се сретне со можни американски спасувачи, а потоа да ги убие активирајќи експлозив. Во второто видео, можете да го видите како расклопува наполнета пушка АК-47, додека неговиот очув го тера да го стори тоа за помалку од една минута. Додека коалицијата предводена од САД ги интензивираше воздушните напади врз Рака, бомба ја погоди куќата на соседот, која се урна врз семејната куќа, принудувајќи го Метју да го пробие урнатините и прашината.

Во август 2017 година, Рака беше во урнатини, но Исламската држава продолжи да објавува победа и го принуди Метју да испрати порака на пркос. Тој објави видео со него, тогаш стар десет години, во кое му се заканува на претседателот на Соединетите Американски Држави. „Мојата порака до Трамп, еврејската марионета: Алах ни вети победа и ви вети пораз“, рече Метју, рецитирајќи реченици што го принудија да ги запомни.

“Оваа битка нема да заврши во Рака или Мосул. Willе заврши на вашата земја. И затоа подгответе се, бидејќи борбата штотуку започнува”. Во интервјуто, Метју рече дека немал друг избор во врска со учеството во тоа видео, поради бесот на неговиот очув.„Почна да се губи, како да е ментално нестабилен, многу ментално нестабилен“, вели тој. Набргу потоа, се сомнева дека Елхасани е убиен во напад со беспилотно летало. „Бев среќен затоа што не го сакав, се разбира“, вели Метју. “Мислам дека не требаше да бидам, бидејќи некое лице беше убиено, но јас бев среќен. Сите плачевме од среќа”.

Мајката на Метју тогаш успеа да им плати на шверцерите на луѓе да ги пренесат неа и нејзините четири деца од територијата на Исламската држава. Метју бил скриен во буре во задниот дел од камионот додека минувал покрај контролните пунктови на Исламска држава. Кога стигнаа на територијата под контрола на Курдите, ги задржаа во затворски логор, а во зимата 2017 година, „Панорама“ за првпат започна да разговара со Сели. Таа рече дека нејзиниот сопруг ја изневерил и го однел своето семејство во Сирија и дека нема поим што планирал тој. Откако се најдоа во Рака, тој станал насилен кон неа, рече таа. Таа признала дека купиле двајца тинејџери Јазиди како робови и дека нејзиниот сопруг редовно ги силувал.

Иако го поддржуваше својот сопруг во „неговите глупави проекти“, таа не е виновна што го поддржа да се приклучи на Исламската држава, инсистираше таа. Еден член на семејството Елхасани изјави дека Муса бил опседнат со Исламската држава неколку месеци пред семејството да ги напушти САД и дека го видел како гледа снимки од егзекуциите, во семејната куќа. Пријателката на Саманта Сали се присети и на разговорот во кој таа рече дека нејзиниот сопруг и рекол дека бил поканет да се приклучи на „светата војна“.Истрагата откри дека Сали патувала во Хонг Конг неколку пати во текот на неколку недели пред семејството да ги напушти САД, депонирајќи најмалку 30.000 УСД во готово и злато.

По скоро 12 месеци зад решетки, Сали ја смени приказната и призна дека ги финансирала терористите како дел од договорот за признавање на вината. Имајќи проблем да ја прифати сопствената вина, таа рече: „Тоа беше единственото нешто што можеа да ми го понудат со збор што започнува со Т без да добие доживотна казна“. Обвинителите го опишаа како „ужасно“ нивното откритие дека Сали помогнала да се прават видео снимки од нејзиниот син Метју додека насилно составувал самоубиствен појас и расклопувал АК-47. Тие рекоа дека можеби никогаш не се знае зошто таа му помогнала на нејзиниот сопруг да се приклучи на Исламската држава. Нејзината одбрана тврдеше дека таа била принудена на тоа од нејзиниот доминантен сопруг. Зборувајќи за тоа како се чувствува повторно да се стапне на американско тло, Метју рече:„Тоа е како да носите тесна облека или тесни чорапи и чевли цел ден, а потоа едноставно да ги соблечете и да се чувствувате убаво и ладно во топла бања. “Беше такво чувство. Како слатко олеснување. Беше добро чувство”.

најчитани вести

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

-Воспоставениот систем во зградата на интерни клиники покажа дека добро функционира. Дава резултат во поголем број на оздравени пациенти, но и доволен број на...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...