Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО КИНА!? – ПОТРЕСНИ СЦЕНИ ОД АЕРОДРОМОТ ВО ШАНГАЈ (видео)

Хаос избувна на меѓународниот аеродром Пудонг во Шангај, откако кинеските здравствени власти наредија на сите вработени во товарниот превоз да се тестираат за вирусот корона, што доведе до кавга меѓу лутите вработени и службените владини лица.

Вработените кои превезувале стока на аеродромот во Шангај биле „заробени“ на блискиот паркинг за да поминат ненајавен тест, наводно откако било утврдено дека неколку нивни колеги и блиски контакти биле позитивни на COVID–19, пренесува „Global Times“.

Ненадејната одлука првично предизвика бес и гнев, а видеата објавени на социјалните мрежи покажуваат како работници се обидуваат да го туркаат минатиот персонал во хазмат костуми.

На некои од снимките се гледа и толпа луѓе кои се собираат со луѓе облечени во заштитни одела, со придружни викања.

Сепак, се чини дека на крајот е воспоставен ред, а државните медиуми објавија фотографии од работници кои чекаат ред за тестирање.

Од понеделникот наутро, над 17,700 луѓе беа прегледани, а досега 11 500 лица беа тестирани негативно на вирусот, објави државната новинска агенција Ксинхуа.

Кина претходно спроведе масовни тестови за вирусот корона, пренесува РТ.

Беше тестирано скоро целото население на Вухан, каде што првпат беше откриен COVID-19, а градот со 10 милиони жители излезе од карантин во април.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...