Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ХАГ: Нема да дозволуа посети на Тачи и остантите припадници на ОВК

Бивши политички и воени лидер на ОВК кој се наоѓа во притвор во Специјалниот суд во Хаг можат да зборуваат со членови на семејството по пат на видео линк, и никој неможе физички да ги посети.

Оваа информација во подеделникот е потврдена од Специјалниот суд во Хаг.

– Посети во притворскиот објект не се дозволени поради рестрективните мерки и поради корона вирус. За да се олесни редовен контакт со семејството, овозможен им е контакт преку видео врска – рекла потпаролката на Специјалниот суд Ангела Гриеп, вчера пренел Косово онлајн повикувајќи се на Репортери.

Седумина бивши политички и воени лидери на ОВК обвинети се за низа кривични дела, од застрашување на сведоци, до убиства и сурово постапување со луѓето.

На листата на обвинети се Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуб Красниќи, Реџеп Селими и Салих Мустафа.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...