Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СОСТОЈБАТА СО КОВИД-19 Е НАЈЛОША ВО СКОПЈЕ – ВРИЕ ОД ЗАБОЛЕНИ

Скопје и денес е на врвот и според бројот на заболени, но за жал, и според бројот на починати. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1176 тестирања, само во главниот град се регистрирани 387 нови случаи на ковид-19. Од починатите вкупно 35 лица, десет пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66г ). 

Според бројот на регистрирани активни случаи и најмногу има во Гази Баба, а по неа следуваат Аеродром, Карпош, Центар, Кисела Вода…

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 610

• Гази Баба – 1474

• Аеродром -1407

• Карпош – 1188

• Центар – 1180

• Кисела Вода – 1196

• Ѓорче Петров – 823

• Бутел – 552

• Шуто Оризари – 184

• Студеничани – 52

• Сарај – 151

• Арачиново -32

• Илинден – 244

• Сопиште – 66

• Чучер Сандево – 103

• Петровец –126

• Зелениково -73

• Странец – 173

• Нераспределен- 203

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...