Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Можно е сиромашните да останат без вакцини за Ковид-19

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат коронавирус вакцини поради стампедото што ќе произлезе од овие лекови, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус и итно побара дополнителни средства.

Тој рече дека на глобалната програма за дистрибуција на вакцини и требаат уште 4,3 милијарди долари.

Неколку десетици земји го потпишаа планот КОВАКС, кој беше воспоставен од СЗО и алијансата за вакцини ГАВИ, така што вакцините можат да се даваат на земјите кои немаат пари да ги купат.

Досега се собрани пет милијарди долари, вклучително и над 600 милиони долари дадени од Германија.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...