Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Овие 15 знаци покажуваат ДАЛИ СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19

Короната добива сè поголем интензитет, има многу асимптоматски случаи, така што има луѓе кои ја прележале дури и без да знаат за тоа. Овие знаци јасно го покажуваат тоа.

Симптомите на коронавирус можат да бидат различни – како што неодамна рече д-р Марија Здравковиќ, дури и болката во грбот може да биде симптом – така што понекогаш луѓето дури и не сфаќаат дека се заразени, освен ако има некои компликации. Можеби сте имале корона дури и без да знаете затоа што симптомите биле благи, но д-р Даниел Аткинсон открива знаци кои недвосмислено покажуваат дека сте имале вирус.

Течење на носот, воспалено грло, затнат нос

Д-р Аткинсон тврди дека течење на носот, болка во грлото и затнат нос може да бидат лесни симптоми на коронавирус. Сепак, многумина кои ги имале овие симптоми едноставно им ги припишувале настинка или алергија.

Намалено или изгубено чувство за мирис и вкус

Губење на сетилото за вкус или мирис е недвосмислен симптом на коронавирус и понекогаш може да се појави со овие необични симптоми како што се течење на носот, воспаление на грлото. Понекогаш тоа се случува со вообичаени симптоми на корона, како што се треска, постојана и сува кашлица. Во повеќето случаи, се враќа по неколку недели.

Намален апетит

Ако имате или сте имале намален апетит, тоа може да се должи на короната. Д-р Аткинсон вели дека кога телото е нападнато од ковид-19 може да се случи, особено ако има губење на чувството за вкус и / или мирис. Сепак, тој посочува дека е многу важно да внесете многу течности со цел организмот да се бори против вирусот, и секако – ве советува да јадете нешто, барем малку, иако не ви се јаде.

Губење на здив

Симптоми како кашлица, болки во грлото и губење на денот не се невообичаени за коронавирусот. Сепак, кашлицата не се јавува нужно, па ако се чувствувате уморни и го изгубите денот, повеќе од вообичаено, дури и кога сте во мирување, би било паметно да одите на лекар.

Замор

Ако сте прележале корона дури и без да знаете за тоа, не е ни чудо што сте уморни и немате енергија затоа што вашето тело е исцрпено од борбата против вирусот. – Не треба да ги игнорирате сигналите што ви ги испраќа вашето тело. Одморот и спиењето ќе ви помогнат да закрепнете побрзо – вели д-р Аткинс.

Ковид прсти

Ако сте имале промени на прстите и немало други симптоми, можеби сте имале корона. Дерматологот Каролин Нелсон вели дека ваквите лезии најчесто се јавуваат кај асимптоматски носители на вирусот корона, а промените на кожата се болни или предизвикуваат чешање.

Црвени очи

Дали сте забележале дека вашите очи се црвени со денови и му ги припишувате на инфекција, конјунктивитис? Можно е да сте имале и корона! Офталмолозите официјално објавија дека вирусот сарс-КоВ-2 може да предизвика благ конјунктивитис, најчесто во случаи кога вирусот се пренесува преку аеросоли.

Дијареа или гадење

Немавте други симптоми, но дали страдавте од дијареја неколку дена или имате мачнина? Истражувањата на американските гастроентеролози покажаа дека проблемот со варењето оди со круната почесто отколку што се сметаше порано. Покрај тоа, на половина од луѓето кои ги имале овие симптоми им бил дијагностициран вирус на корона.

Промени во температурата

Имавте треска која помина неочекувано брзо, исто како што се случи? Можно е да станува збор за корона затоа што, според извештајот на Светската здравствена организација, овој симптом се јавува кај 87,9 проценти од случаите со корона и е најчест симптом.

Мускулна болка

Можеби сте помислиле дека сте премногу уморни или му го припишувате грипот, пад на имунитетот, сепак, според официјалната листа на симптоми, болката во мускулите може да означува и коронаа. Покрај овие симптоми, конфузијата и дезориентираноста исто така може да бидат показател. Истото важи и за ненадејни, прободувачки главоболки, болка во градите, заборавеност (на сите возрасти), но и осип на кожата. Иако сите овие знаци покажуваат дека сте имале корона, единствениот сигурен начин да го знаете тоа е тест кој ќе покаже дали имате антитела кон овој вирус.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...