Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Неверојатно приказна за пронаоѓачот на вакцината: Ова е МИГРАНТОТ КОЈ ГО СПАСУВА СВЕТОТ

Угур Сахин емигрирал со своето семејство од Турција во Германија кога имал само 4 години, пренесуваат турските медиуми. Тој е веќе основачки партнер на германската компанија „BioNTech“.
Сахин верува дека вакцината против коронавирус ќе биде готова до крајот на оваа година.

Извршниот директор на компанија „BioNTech“ од Мајнц, една од 17 компании ширум светот кои работат на вакцина против коронавирус, во интервју „Wall Street Journal“ рече дека ќе биде потребно тестирање на пред вакцината да се стави во употреба. 

Според Сахин, вирусот веќе е широко распространет и зарази многу луѓе и според него, тоа е причината што веројатно ќе бидат потребни десет години за да се постигне имунитет на стадото.

Сметам дека имунитет може да постигнеме доколку над 90 проценти од популацијата се имуни, додаде експертот Сахин.

Според него, постигнувањето на оваа цел е можна доколку различни производители истовремено нудат различни вакцини на пазарот.

Експертот Сахин додава дека за да се постигне оваа цел, потребни се многу различни производители кои ќе понудат различни вакцини на пазарот.

најчитани вести

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...