Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

НБА не му дозволува на Дончиќ да игра за Словенија

Претседателот на Кошаркарската федерација на Словенија, Матеј Ерјавец изјави дека и покрај големата желба на Лука Дончиќ да настапи за репрезентацијата на Словенија на претстојните квалификациски натпревари за Европското првенство, НБА-лигата не го дозволи тоа.

Ерјавец за словенечкиот портал „24ur“ изјави дека Лука Дончиќ нема да може да игра за репрезентацијата на таа земја, бидејќи ФИБА и НБА не постигнаа договор.

Младиот кошаркар од Далас изрази голема желба да игра за Словенија на квалификациските натпревари за ЕП, дури и да разговараше со сопственикот на Далас, Марк Кубан, но не добил дозвола од НБА лигата.

Словенија ќе игра против Украина и Унгарија на 28 и 30 ноември во рамките на квалификациите за Евробаскет, а на овие исклучително важни средби ќе биде без најдобриот и најквалитетниот кошаркар.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...