Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НАСЛЕДНИЧКАТА НА СТИВ ЏОБС СЕ СООЧУВА СО ЗАТВОРСКА КАЗНА ОД 20 ГОДИНИ !

ИТ-индустријата донесе големи промени во начинот на живот. Сепак, не се сите револуционерни идеи и производи на ИТ индустријата се токму такви – револуционерни. На пример, Елизабет Холмс беше претставена од американските медиуми како „наследничката на Стив Џобс“, но нејзината компанија, во која инвеститорите вложија десетици милиони долари, беше развиена на голема измама.

Елизабет Холмс се претстави како новата голема ѕвезда на ИТ и технолошката индустрија, што може целосно да го промени пазарот вреден милијарди долари. Таа тврдеше дека нејзината компанија Теранос, развила револуционерен уред за собирање и анализа на крв,  кој е многу поедноставен и поевтин. Исто така, резултатите од анализата на примероци од крв би требало да бидат завршени многу побрзо во споредба со сегашните методи, така што, како што уверуваа јавноста и инвеститорите, со само една или две капки од прстот, новиот уред може да открие разни болести, од дијабетес до тумори.

Вредеше над девет милијарди долари

Технолошката компанија Теранос е создадена како стартап и од 2003 година, кога е основана, откако Холмс ги напушти студиите, до 2009 година, веќе вредеше над девет милијарди долари!

Она што звучеше премногу добро за да биде вистина и се чинеше како револуција во анализата на крвта и дијагностиката се покажа како лага и измама. Како што открива „Волстрит журнал“, Теранос испраќал примероци на крв во лабораториите, а за оние што ги анализирал нивниот апарат, резултатите биле претежно неточни.

Живот на висока нога

За жал на сите, дотогаш беше предоцна за многу инвеститори, кои ги вложија своите милиони во компанијата, и со тие милиони Холмс живееше како филмска ѕвезда, трошеше на летови со приватни авиони, скапи автомобили, асистенти, кои наместо тоа правеа приватни набавки , престојувајќи во луксузни, скапи хотели.

Судскиот процес закажан за во март 2021 година.

Интересно е што адвокатите на Елизабет не сакаат овие предмети да се најдат во доказите, бидејќи, како што тие веруваат, тоа „би создало лажна слика за Холмс и нејзината работа“. Тие исто така изјавија дека начинот на живот што Холмс воопшто не се разликувал од начинот на живот на кој живеат сите богати луѓе од Силиконската долина и дека нема никаква врска со фактот дали е виновна или не.

Кога била откриена измамата, покрената е истрага против Елизабет Холмс и таа наскоро би можела своите скапи фустани да ги замени со затворска униформа, бидејќи и се заканува казна затвор од 20 години. Судењето започнува во март следната година, така што сигурно ќе има повеќе приказни за тоа и измама во следните месеци, што се покажа како одлично предупредување за инвеститорите.

најчитани вести

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Македонија

Откако гласноговорникот на антинато движењето во Македонија и еден од фронтмените на “Бојкотирам”, Љупчо Палевски повика војната на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да...