Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДАЛИ КОНЕЧНО Е ПРОНАЈДЕНА КУЌАТА НА ИСУС ?? (ФОТО)

Тешко е да се најде доказ зачуван 2.000 година наназад…

Британски истражувач Кен Дарк, археолог од Универзитетот Рединд, тврди дека ја нашол куќата во која детството го поминал Исус Христос, и дека таа се наоѓа во Назарет, соопшила денес Европската асоцијација за археологија на официјално на Твитер.

Дарк поминал 14 години барајќи остатки од самостанот на сестрата Назарета во Изреал, во кои спрема неговите тврдења, живеел Исус.

Како што пишува Дејли мејл, Дарк на основа на истражувањата на терен заклучил дека куќата припаѓала на Јосиф, мажот на Марија, односно таткото на Исус.

Куќата имала неколку соби, двор, балкон на кров, а денес на тоа место се гледаат единствено скали направени од камен а позади куќата пештера – рекол Дарк.

Дарк признава дека нема физички докази за тоа дека навистина била куќата на Исус, меѓутоа, додава дека тешко ќе се најде доказ зачуван 2.000 години наназад, додава Дејли мејл.

најчитани вести

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби...

Македонија

После подолг период американската амбасадорка Кејт Мари Брнс се појави со интервју во македонските медиуми и тоа токму на Телевизија Телма, која минативе неколку...

Македонија

-Воспоставениот систем во зградата на интерни клиники покажа дека добро функционира. Дава резултат во поголем број на оздравени пациенти, но и доволен број на...