Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

7 начини да се заштитите доколку живеете со позитивен на Ковид-19

Тој советуваше седум начини да се заштитите доколку живеете со некој што добил позитивен резултат од тестот.

Членовите на домаќинствата имаат 50 проценти шанса да се заразат доколку некој во куќата е позитивен на вирусот корона, објасни д-р Дејвид Хиршвек, инфектолог. Тој советуваше седум начини како да се заштитите доколку живеете со некој кој бил позитивен на коронавирус.

1. Тестирајте се

Одете на PCR-тест што е можно побрзо, но знајте дека е можно да отидете „премногу рано“ и да добиете лажен негативен тест, доколку вирусот сè уште не е пристигнат за да се размножи доволно во вашиот систем за да може тестот да го открие. Чувствителноста на тестот значително се зголемува пет до седум дена по последното изложување на инфекцијата, па ако сте загрижени дека вашиот прв тест бил лажно негативен, почекајте една недела и направете тест повторно. Важно е да ги информирате членовите на семејството или пријателите кои биле во контакт со заразено лице за да можат да преземат чекори, да се тестираат и да ги заштитат своите најблиски.

2. Ограничете ги контактите

Позитивната личност треба да се изолира, ако е можно да спие сам во собата и да се држи на дистанца од другите членови на домаќинството. Домашниот карантин треба да трае најмалку 14 дена. Ако и помагате или се грижите за таа личност, не останувајте долго во нивно присуство. Ако донесете храна или други потреби, ограничете го времетраењето на престојот во иста просторија.

3. Носете маска

Лицето кое е заразено треба да носи маска, но и домаќинство. “Инфициран член на семејство ќе ги заштити другите ако постојано носат маска, но и другите жители треба да ја носат. Маските штитат од респираторни инфекции и други микроорганизми и значително ја намалуваат можноста за пренесување на инфекцијата”, објасни д-р Хиршвек

4. Проветрувајте

Многу е важно редовно да ги проветрувате просториите во кои престојувате, со цел да се намали можноста за одржување на вирусот во воздухот на вашиот дом.

5. Дезинфицирајте ги површините што често ги допирате

Редовно миење на рацете со сапун или средства за дезинфекција е задолжително. Избегнувајте да ги допирате очите, носот и устата и дезинфицирајте ги површините во куќата кои често се допираат. Тоа се маси, рачки, рачки, прекинувачи за светло, тоалети, славини, мијалници и често користени апарати во домот.

6. Разговарајте со некого …

За вас сигурно не е лесно, вие сте загрижени за заразената личност и за себе, верувајте на член на семејство или пријател кој ќе ве поддржи.

7. … но не верувајте во сè и секому

Со цел да помогнат, луѓето од областа може да ве преплават со непроверени информации и совети што ги прочитале на Интернет. Ако ви треба поддршка, има пријатели и семејство. Но, ако ви треба медицински совет, консултирајте се со лекар.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...