Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ХАКЕРИ ГО НАПАДНАА ЕДЕН ОД НАЈПОЗНАТИТЕ ПОРНО САЈТОВИ – еве што таргетирале

Една од најпопуларните страници за возрасни е мета на хакери. Тие шират опасен малициозен софтвер на наивни корисници, со намера да пристапат до нивните чувствителни податоци, како што се банкарски сметки и лозинки.

Ова е страницата xHamster, која има повеќе од 900 милиони посети месечно! Заедно со него, слични потешкотии има и страницата Bravoporn, предупредуваат сајбер експерти.

Интернет измамниците ја сменија „застарената“ тактика и смислија систем на лажни ажурирања на Java.

Нови тактики

Додека ја гледа содржината, корисникот добива порака за ажурирање, без која нема да може да продолжи да ужива. Потврдата ја активира стапицата и го презема злобниот софтвер ZLoader.

Програмирано е да „извлекува“ од компјутер и да собира релевантни податоци, олеснувајќи потенцијален сајбер-напад.

  • Променетата тактика драматично го зголемува бројот на хакерски цели, бидејќи тие повеќе не се ограничени на корисниците на „заборавениот“ Интернет-истражувач, велат претставниците на безбедносната компанија Malwarebytes.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Забава

Оние кои се опоравуваат од вирусот барем 30 дена мора да се чуваат од голем напор, вели др.Ристиќ. Пациенти кои прележале корона вирус не...