4.8 C
Skopje
сабота, јануари 14, 2023

СЕ МЕНУВА ОДНОСОТ ЗА АСИМПТОМАТСКИТЕ ПАЦИЕНТИ

Нови докази сугерираат дека приближно едно од пет заразени лица нема да има симптоми и дека вирусот ќе се пренесе на значително помалку луѓе отколку што би се случило доколку имаат сериозни симптоми.

Сепак, истражувачите сè уште се поделени околу тоа дали асимптоматските инфекции делуваат како тивок предизвикувач на пандемија. И покрај тоа што научниците сè повеќе ги разбираат асимптоматските инфекции, тие тврдат дека луѓето треба да продолжат да користат мерки за намалување на ширењето на вирусот, како што се носење маски и социјална дистанца.

Проблемот со наоѓање веродостојни податоци за стапката на асимптоматски случаи на Ковид-19 е тоа што е потребно да се разликуваат оние кои немаат симптоми од оние кои се во пред-симптоматскиот период, т.е. сè уште немаат развиено симптоми.

„Асимптоматски е некој кој никогаш немал развиено симптоми за време на нивната болест, а пресимптоматски е оној кој има благи симптоми пред да се појават јасни симптоми“, објаснува Крутика Купали, истражувач на заразни болести на Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија.

Претходните истражувања за пандемијата покажуваат дека процентот на асимптоматски случаи може да достигне дури 80 проценти! Но, анализата објавена минатиот месец, во која беа вклучени 13 студии вклучени 21.708 луѓе, пресмета дека стапката на такви пациенти е само 17 проценти.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img