Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ОД КОВИД ХОСПИТАЛИЗИРАН ЕПИСКОПОТ ДАВИД

Епископот крушевачки Давид вчера е хоспитализиран со влошена здравствена сосотојба во ковид центарот „Драгиша Мишовиќ“ во Белград, известува порталот нова.рс.

Се уште нема официјална потврда за состојбата на владиката Давид, но како што пишува овој српски портал, најверојатно е позитивен на ковид-19. При служењето на погребното опело во храмот ,,Св. Сава“ за патријархот Иринеј, било очигледно дека не се чувствува добро, па медиумите во Србија претпоставуваат дека тој најверојатно го служел погребното опело како ковид позитивен.

Досега од редовите на СПЦ од ковид 19 починаа 5 високо позиционери свештени лица, меѓу кои и патријархот Иринеј.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Забава

Оние кои се опоравуваат од вирусот барем 30 дена мора да се чуваат од голем напор, вели др.Ристиќ. Пациенти кои прележале корона вирус не...