Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ШОКАНТНО: 7 ПОЧИНАТИ НА ЖУРКА – СНЕМАЛО АЛКОХОЛ ПА ПОЧНАЛЕ ДА ПИЈАТ СРЕДСТВА ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЈА

Седум лица починаа откако испија средство за дезинфекција во Русија, додека две се во кома.

Група од девет лица испија антисептично средство за миење на рацете кога во четвртокот им снема алкохол на забава во селото Томтор во областа Татински во најголемиот регион на земјата, Јакутија. Првите три жртви биле 41-годишна жена и двајца мажи на возраст од 27 и 59 години. Други шестмина беа пренесени со авион за медицинска евакуација во главниот град на регионот Јакутск. Уште тројца мажи на возраст од 28, 32 и 69 години починаа во петокот. Денес е регистрирана уште една смрт.

„Регистрирани се девет случаи на труење со средства за дезинфекција, вклучително и седум фатални“, соопшти федералната служба за јавно здравје „Роспотребнадзор“.

Според регионалниот обвинител, труењето се случило како резултат на пиење средства за дезинфекција. Жртвите пиеле средство за дезинфекција – 69 проценти метанол – што се користи како средство за дезинфекција на рацете за време на пандемија. Здравствените власти ги предупредија локалното население да не пијат антисептици од руско производство.

Покрената е кривична постапка.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...