Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ФИЛИПЧЕ СЕ ОГЛАСИ НА ФЕЈСБУК: ОД КЛУЧНА ВАЖНОСТ Е СИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВАМЕ МЕРКИТЕ

-Воспоставениот систем во зградата на интерни клиники покажа дека добро функционира. Дава резултат во поголем број на оздравени пациенти, но и доволен број на слободен кревети. Капацитетите брзо се пополнуваат, но скоро воопшто да не се чека за хоспитализација, не само на пациенти од Скопје, туку од секаде низ државата. На состанокот со директорите на повеќе клиники, но и со директорот на ГОБ „8 Септември“ разговаравме за состојбата на пациентите хоспитализирани во ковид одделенијата, бројот на слободни кревети и дали здравствените работници имаат дополнителна потреба од заштитна опрема за работа. Притисокот врз болниците ќе продолжи и во следните месеци. Од клучна важност е сите да ги почитуваме мерките за заштита од ковид-19. – напиша министерот Филипче на Фејсбук.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Свет

Нов мутиран вид на коронавирус, откриен на фарми со визони (куни) во Данска, најверојатно изумрел, соопшти денеска данското Министерство за здравство. Нови случаи на...