Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТВИТЕР МУ ГО ОДЗЕМА ПРОФИЛОТ “POTUS” НА ТРАМП – ЌЕ МУ ДАДЕ ПРИСТАП НА БАЈДЕН

Твитер ќе му ја предаде контролата на претседателската Твитер сметка @POTUS на Џо Бајден откако ќе ја положи заклетвата за американскиот претседател, дури и ако Доналд Трамп не признае пораз, објавија американските медиуми. Приватната сметка @realDonaldTrump, со околу 88 милиони следбеници, стана едно од најмоќните оружја на Трамп за јавно оспорување на резултатите од изборите, а официјалната сметка @POTUS се користи главно за пренесување на неговите соопштенија од приватните и има околу 32 милиони следбеници, пренесува Индекс . Твитер претходно објави дека, откако Трамп „ќе се симне од функцијата“, тој ќе се однесува кон неговиот приватен профил, како и со сите други од кои се шират неточни информации. Твитер долго време беше под притисок да ја ограничи употребата на Твитер платформата од страна на Трамп за ширење на теории на дезинформации и заговор.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Свет

Нов мутиран вид на коронавирус, откриен на фарми со визони (куни) во Данска, најверојатно изумрел, соопшти денеска данското Министерство за здравство. Нови случаи на...