6 C
Skopje
недела, април 18, 2021
spot_img

Педофил брутално убиен од затвореник за да почувствува како им било на децата

Ричард Хакл, најозлогласениот педофил во Велика Британија, беше силуван и задавен минатата година од 30-годишниот Пол Фицџералд во затвор во Фул Сатон (Источен Јоркшир), каде и двајцата ја издржаа казната.

Фицџералд „внимателно го испланирал“ нападот, бидејќи тој сакал жртвата „да го почувствува она што го чувствувале сите тие деца“, беше речено на почетокот на судењето на Фицџералд во Кралскиот двор во Кингстон Хол.

Хакл издржувал казна затвор од 22 доживотни затворски казни за сексуално злоставување на 191 дете кога Фицџералд го нападнал, а обвинителот во средата изјави дека Фицџералд го задавил Хакл, му забил молив во носот до мозокот и го силувал со кујнски прибор. Покрај тоа, тој му зарил во вратот оружје направено од завртка и стопена четка за заби. Според обвинителот на Алистер, Нил Мекдоналд, Хакл бил убиен во октомври 2019 година во „долг напад дизајниран да биде понижуван“.

Фицџералд, кој беше осуден на неопределена затворска казна во 2009 година за силување, негира вина за убиство со умисла.

Затвореникот Роналд Маринер го пронашол Фицџералд во моментот кога Хакл го давел. Хакл лежеше со лицето свртено кон подот, а главата му била во локва крв. Кога стражарите дојдоа и го влечеа Фицџералд, тој им рече: „Мислам дека го убив, тој е мртов“. При претресот пронашле електрична цигара, два кондоми, жица од гитара и шише лубрикант. Чуварите се обиделе да го реанимираат Хакл, за потоа да биде прогласен за мртов во 12.30 часот. Аутопсијата покажа дека тој починал како резултат на задушување со обвивка за електрични кабли. Имаше модринки и гребнатини по целото тело и беше силуван со предмет долг десет сантиметри.

Обвинителот Мекдоналд рече дека ден по убиството, Фицџералд му рекол на затворскиот психолог дека тој ден имал намера да убие двајца или тројца, но дека „многу добро се забавувал“ со Хакл и дека посакувал да може да зготви делови од неговото тело, бидејќи тој долго време размислуваше за убиство на луѓе со цел да ги јаде, пренесува „Daily Mail“.

Фицџералд наводно се изјаснил за невин, надевајќи се дека судот ќе го испрати во болница.

Во разговор со психологот д-р Шејн, Фицџералд рече: „Тој човек силувал и злоупотребувал деца за забава. Можел да ги убие. Имам тенденција да верувам дека тој отишол подалеку од силувањето. Додека лежеше со спуштени панталони, знаеше што го чека. Тој сигурно не уживаше во тоа “.

Поротата ќе одлучи дали Фицџералд е виновен за убиство со умисла или убиство од небрежност поради намалена разумност, според одбраната. Обвинетиот наводно страдал од нарушувања на личноста, психопатија и пореметувања во родовиот идентитет.

Ричард Хакл беше осуден на 22 доживотни затворски казни во Централниот суд на Англија и Велс „Олд Бејли“ во 2016 година за силување 200 деца на возраст од шест месеци до 12 години. Фотографот од Ешфорд, Кент, нападнал деца додека волонтирал во сиропиталишта во Малезија и Камбоџа, а бил уапсен откако споделил фотографии и снимки од силување деца со педофили ширум светот. Кога бил уапсен, во неговиот стан бил пронајден прирачник со упатства за педофили, кој започнал да го пишува.

Читај Следно

10,346FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести