Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Одличен рецепт , еве како да направите чипс од портокал

Експертите велат дека просечното овошје од портокал содржи дури 93% од препорачаната дневна количина на витамин Ц што треба да го внесеме во организмот.

Благодарение на овој антиоксиданс, ќе го зајакнеме нашиот имунолошки систем – витаминот Ц го стимулира формирањето и ја подобрува работата на белите крвни клетки, вклучително и оние кои го бранат организмот од вируси и бактерии.

Антиоксидансите спречуваат оштетување предизвикано од слободни радикали, како што се чад од тутун или зрачење. Индиректно, грицкањето портокали, исто така, ќе влијае на изгледот на нашата кожа (која ќе остане здрава и сјајна), а исто така ќе има корисен ефект врз работата на срцето и спречувањето на бројни болести.

Па зарем не се овие доволни причини (а ние дури и не ги наброивме сите) за да „фрлиме“ на ова овошје денес?

Затоа денес ви донесовме идеја за тоа како сè уште можете да јадете портокали, ако ви е малку досадно или барате нови здрави грицки – чипс од портокали. Имено, разладените цитрусни чипсови, неодоливо крцкави и миризливи, се одлични затоа што можете да ги чувате во садови со капаци и на собна температура до еден месец.

Како да подготвите чипс од портокал:

Загрејте ја рерната на 175 степени, и ставете ја решетката на плехот. Исечете два поголеми портокали во прстени со дебелина од 3-4 мм. Бидете внимателни и трпеливи, така што сите прстени се убави и имаат иста форма и дебелина. Наредете ги портокаловите прстени на решетка во еден слој и сушете ги до четири часа, додека не станат крцкави. Оладете ги и ставете ги во чинии или веднаш уживајте во овој здрав десерт.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...