Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Одличен домашен лек против кашлица

Потребни состојки

  • 1 л пресно млеко
  • 1 главица кромид
  • 2 супени лажици мед
  • 2 супени лажици масло
  • Прстофат сода бикарбона

Начин на подготовка и употреба

Излупете го кромидот и исечете го на 4 парчиња. Поставете го кромидот да се вари заедно со млекото, маслото и содата за 5 минути. Откако смесата ќе се излади, додадете го медот. Консумирајте го домашниот лек топол. Се препорачува да се пие во мали дози, неколку пати на ден или по потреба.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...