Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЗАПОЧНА НАЈСТРОГИОТ КАРАНТИН ВО СВЕТОТ

Еден од најсилните „lock-down“ во Австралија започна денес, каде владата ги забрани сите собири на отворено, вклучително и свадби, погреби, испораки на храна.

Целта, според надлежните, е навремено да се запре ширењето на коронавирусот во државата Јужна Австралија.

Фотографиите на социјалните мрежи ги покажуваат празните улици на Аделаида, главниот град на Јужна Австралија.

Жителите истрчаа во продавниците ден претходно за да набават намирници, објави Ројтерс.

Државата со 1,8 милиони жители забележа 23 нови случаи откако неодамна се појави нова епидемија.

Нема пријавено нови случаи во четвртокот, но 3.200 лица се во карантин, бидејќи биле во контакт со заразените, изјави Никола Спуриер, шеф на здравствената служба на земјата.

Властите воведоа шестдневен карантин, додека државниот премиер објасни дека засилените мерки се должат на патникот што се вратил од Велика Британија.

  • Требаше да ја воведеме оваа екстремна мерка, исто така важна интервенција, со цел да го запреме почетокот на ширењето на короната, рече премиерот Стивен Маршал за националната телевизија АВС, како што објави Ројтерс.

Тој додаде дека Австралија била погодена од многу незгоден вид на корона.

  • Овој вид воопшто не покажува симптоми кај луѓето кои се заразени, додаде тој.

На прашањето дали се доволни шест дена, Маршал рече дека експертите го информирале дека тоа е вистинската мерка.

  • Ме советуваа дека во тој период можеме да го запреме пренесувањето на инфекцијата за овој вид на вирус, додаде тој.

Сепак, здравствените експерти велат дека не е јасно дали навистина новиот вид на вирус влегол во Јужна Австралија, бидејќи генетските податоци сè уште не се достапни.

  • Покрај тоа, соединенијата на коронавирусот од Велика Британија не се разликуваат од оние што се наоѓаат во другите земји, што значи дека е малку веројатно дека постои британски „супер вид“, рече професорот Најџел Мекмилан, директор за заразни болести и имунологија„ Menzies Health “ Институт во Квинсленд на Универзитетот Грифит.
  • Се разбира, неодамна можеше да се појави нов вид, затоа чекаме доказ, додаде тој.

Во исто време, во државата Викторија, која беше главно жариште со 28.000 случаи до минатиот месец, беше забележан 20-ти последователен ден без нови случаи. Нов Јужен Велс, каде што се наоѓа Сиднеј, исто така нема забележано нови случаи на корона.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...