Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Еве колку ПОДЗЕМНИ ВОДИ има на ЗЕМЈАТА

Вкупна количина подземно води на планетата Земја се проценува на 23 милиони просторни километри, спрема извештајот на канадските научници.

Во извештајот објавен во списанието Nature Geoscience се наведува дека само шест посто од тие подземнио води се погодни за користење – станува збор за т.н. “модерни“ подземни води кои се наоѓаат недалеку од под површината и можност да се користат.

– Тоа се подземни води кои најбрзо се обновуваат, во период од една човечка генерација – рекол водач на тим научници Том Гилсон од Универзитетот Викторија.

– Сепак тие модерни подземни води најчуствителни се на климатски промени и на загадувањата од човекот. Тоа е клучен ресурс кој мора добро да се чува – додал Гилсон.

Како што пренесува ББС, вкупната количина на подземната вода може лесно да се визуелизира ако се замисли дека целата копнена површина на планетата е прекриена со воден слој со дебелина од 180 метри.

Меѓутоа, ниво на “стари“ подземни води варира во различни региони и тие не се погодни за користење.

– На некои места се наоѓаат многу длабоко под површината, а на некои не. На многу места се со многу лош квалитет – рекол Глисон.

– Можат да бидат уште по солени од е водата во океаните а можат да содржат растопени метали и разни хемикалии, со што би требало добро да се преработи пред употреба за пиење или во земјоделие – додал Гилсон.

Со тоа уште поважно е ако не и најважно е са се зачуват модерните резерви на подземните води и да се користат на оджлив начин, нагласил тој.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Свет

Нов мутиран вид на коронавирус, откриен на фарми со визони (куни) во Данска, најверојатно изумрел, соопшти денеска данското Министерство за здравство. Нови случаи на...