Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Галеб писмоносец продаден е на аукција на еден кинески купувач по невероватна висока цена

Галеб писмоносец од белгиска фарма продаден е на аукција на еден кинески купувач по невероватна висока цена.

Галабица по име Њу Ким, која потекнува од фарма на подрачјето Антверпена, станала најскапа продадена птица од оваа аврста во светот. Таа е продадена на кинески купец за дури 1,6 мулиони евра.

Во 2018 година оваа галабица ја освоила титулата најдобар галеб во Белгија.

Оваа Галабица направила нов рекорд, а ја чувал галеб мажјак Армандо, од руга фарма во Фландрија, кој бил продаден 2019 година за 1,24 милиони евра.

– Сметам дека ова е светски рекорд, бидејќи никогаш порано не е продадена птица по така висока цена – рекол извршен дирерктор на платформата Пипа Николас Гиселбрех.

Одгледување галеби е вкоренета традиција во Белгија, но исто така и во Холандија како и на север на Франција.

Само во Белгија има околу 20.000 одгледувачи на галеби наменети за натпревари на високо ниво.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Свет

Нов мутиран вид на коронавирус, откриен на фарми со визони (куни) во Данска, најверојатно изумрел, соопшти денеска данското Министерство за здравство. Нови случаи на...