Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Тутоспорт: Халанд е “Златно момче“ за 2020 година!

Ерлинг Халанд е најдобриот млад фудбалер во светот. Норвежанецот ја одби престижната награда „Златно момче“ во светот на фудбалот, која годинава по четврти пат ја организираше италијанскиот весник „Тутоспорт“. Во силна конкуренција, напаѓачот на Борусија Дортмунд, кој оваа година просто „екслодира“ во дресот на “милионерите“, е прогласен за најдобар млад играч.

Халанд успеа да биде пред еден Џејдон Санчо, потоа Ансу Фати, Алфонсо Дејвис, Мејсон Гринвуд и уште многу, многу други супер светски ѕвезди на фудбалот.

Досега оваа награда на Тутоспорт ја добиваа Килијан Мбапе, Матијас де Лихт и Жоао Феликс.

Да споменеме дека во оваа 2020 година меѓу 100-те кандидати немаше наш фудбалер, за разлика од лани кога Елиф Елмас влезе меѓу 40-те најдобри млади во светот на фудбалот.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...