Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Србија се збогува со патријархот Иринеј – ЗЕМСКИТЕ ОСТАНКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ХРАМОТ СВЕТИ САВА (ВИДЕО)

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во храмот Свети Сава околу 12:30 часот, по што стражарите на српската армија го донесоа ковчегот и го положија во центарот на Храмот.

Погледнете како изгледа Храмот внатре …

Веста за смртта на патријархот Иринеј ја погоди Србија. Бидејќи целата планета е погодена од пандемијата на вирусот корона, а ситуацијата во Србија од ден на ден се влошува, се поставува прашањето како народот ќе се збогува со поглаварот на Српската православна црква.

– Неговата Светост ќе биде погребана во криптата на Храмот Свети Сава, во моментов неговото тело е во Соборниот храм. Во Храмот, верниците ќе можат да се поклонуваат на остатоците од Неговата Светост, во согласност со епидемиолошките мерки, без бакнување и без многу одлагање. Препорачуваме да носите маски и да ги почитувате мерките за заштита – изјави архиѓаконот Младен Ковачевиќ во емисијата „Тешки денови“.

– Сандакот ќе биде направен од стакло, но ќе биде затворен. Ние мора да се прилагодиме на ситуацијата. Реквиемската литургија започнува во Храмот Свети Сава во 9 часот наутро, а после тоа телото на патријархот ќе биде положено во криптата околу 13 часот.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Полициски час од 17 или од 18 часот, дополнителни ограничувања во движењето и собирањето на граѓаните или во работењето на економските оператори. Вакви мерки...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...