Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО: Не препорачуваме употреба на РЕМДЕСИВИР кај заразени лица

Светската здравствена организација вчера официјално објави и им соопшти на лекарите дека не го препорачува Ремдесивир на „Gilead“ за третман на хоспитализирани пациенти заразени со корона.

  • Во моментов, нема докази дека Ремдесивир може да помогне во преживувањето, ниту има докази дека помага во случај на пациент да има потреба од кислород, објави BMJ  (водечко медицинско списание) за заедничка жалба од експерти на СЗО.

Експертите ја објавија препораката откако ги добија резултатите од глобалното истражување, кое минатиот месец откри дека Ремдесивир не ја намалува смртноста и ги прегледале податоците од три други студии кои покажуваат дека лекот нема значителен ефект врз времето на болницата. Студијата е спроведена на повеќе од 7.000 пациенти. СЗО со недели предупредува дека ефектите од Ремдесивир не се докажани.

Gilead: Разочарани сме

„Gilead“ продолжува да тврди дека нивниот Ремдесивир е признат ширум светот како стандард за лекување на пациенти со COVID, на пр. во Америка, Јапонија, Велика Британија и Германија.

  • Разочарани сме од упатствата на СЗО, кои ги игнорираат доказите во време кога бројот на заразени расте драматично ширум светот, а лекарите се потпираат на лекот како прв и единствен одобрен лек за лезии на коска во 50 земји, рече Гилеад.

Американците го одобрија Ремдесивир против короната

Да се ​​потсетиме, на 23 октомври пристигна веста дека американската Администрација за храна и лекови (FDA) го одобрила лекот „Gilead“ Ремдесивир за третман на пациенти со ковид-19 на кои им е потребна хоспитализација. Со ова одобрение, тој стана единствениот третман против COVID-19 кој беше целосно одобрен. „Gilead Science“ вели дека лекот го намалува времето за кое пациентите поминуваат во болница до пет дена. Ремдесивир беше една од лековите што се користеа за лекување на американскиот претседател Доналд Трамп.

СЗО веднаш објави дека нема докази за тоа.

Ремдесивир е нарачан од голем број земји, вклучувајќи ги блиските Хрватска и Србија.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...