6 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ПО ГРЕШКА ОСУДЕН НА СМРТНА КАЗНА – ОДЛЕЖАЛ ПОВЕЌЕ ОД 20 ГОДИНИ

Џо Д’Амброзио од Охајо мина повеќе од 20 години во затвор во очекување на егзекуцијата и, во еден момент, беше само неколку дена пред егзекуција за злосторство што не го сторил.

Во далечната 1988 година, кога имал 26 години и штотуку ја напуштил војската, Џо беше обвинет за убиството на Ентони Клан (19), чие тело со пресечен врат беше пронајдено во близина на поток во Кливленд.

Полицијата наскоро добила пријава декаЏо и двајца негови колеги од компанијата – Мајкл Кинен и Еди Еспиноза се виновни за бруталното убиство, по што упаднале во неговиот стан.

Еспиноза постигна договор и беше осуден на 12 години, додека Џо и Кинан беа осудени на смрт.

Судењето траеше помалку од три дена – најкраткиот процес во историјата на Охајо, и зависеше од сведочењето на Еспиноза.

Говорејќи за Ladbible, Џо, кој сега има 58 години, бара отштета од државата и работи на укинување на смртната казна.

  • Ништо не кажав кога ме уапсија бидејќи очекував да ме ослободат. Сепак, во следниот момент кога бев осуден, имав најкратко судење во историјата – рече Џо.

Како што рече, дури и кога бил осуден, тој очекувал да му кажат „дека фатиле погрешна личност“, но тоа никогаш не се случило.

Помина повеќе од една деценија пред некој да се завземе за него.

Свештеникот Нил Кукут, поранешен адвокат и медицински работник, посети друг затвореник и му понуди да разговара со eyои за смртта на неговата мајка, бидејќи не му беше дозволено да присуствува на погребот.

  • Му се заблагодарив за тоа, но му реков дека мора да ми помогне затоа што сакаа да ме убијат за злосторство што не сум го сторила. Кога му кажав колку кратко трае судењето, му се јави на адвокат – рече Џо.

Свештеникот не верувал дека некој е осуден за убиство за два дена и започнал да копа подлабоко. Тој откри дека обвинителите криеле докази што можеле да му го спасат животот на eyои.

  • Смртната казна обично има 15 тома пробен материјал што трае четири до шест недели. И кога му реков дека сме поминале два и пол дена на судењето, со само една тетратка во која е запишана целата историја на тоа судење, тој остана зачуден – се присети Џо.

Дел од доказите поврзани со сведочењето на Еспиноза, која рече дека откако на жртвата и бил пресечен вратот, тој истрчал викајќи за помош.

  • Тоа е физиолошки невозможно, бидејќи кога ви е загрозен душникот, не можете да зборувате. Кога го видов тоа, се прашував што не е во ред во случајот – рече свештеникот.

Тој откри многу повеќе детали во врска со случајот, како и фактот дека лицето кое ги пријавило во полиција е осомничен за силување во кое Клан бил главен сведок, додека обвинител во двата случаи е истата личност.

Сето ова доведе до тоа судијата да ја промени казната во 2006 година. Во 2008 година, судија им нареди на обвинителите да го ослободат или повторно да му судат, а во март 2010 година им беше забрането повторно судење за убиство.

И покрај апелите на обвинителите за поништување на одлуката, Џо стана 140-тото лице што излезе од затвор од 1973 година.

  • Да ме егзекутираа, ќе ги уништеа доказите и никој никогаш не знаеше дека сум невин, рече о.

Иако избегал од егзекуција, смртната казна оставила трага врз него.

  • Велат дека ги замрзнувате годините што ги имате кога сте затворени, па кога ме ослободија мислев дека имам 26 години – но имав 48 години – рече Џо.

Иако тој сега бара обештетување бидејќи бил неправедно затворен, Џо знае дека ништо нема да му ги врати неговите години и сè што му било одземено додека бил во затвор.

Неговиот колега Мајкл Кинан исто така беше ослободен од затвор во 2012 година, додека убиецот на Ентони Клан никогаш не беше пронајден.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести