Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ – НА СЕКОЈ 17 СЕКУНДИ ВО ЕВРОПА УМИРА ПО ЕДЕН ОД КОВИД-19 ВО ЕВРОПА

Во Европа досега починале околу 355.000 луѓе, а регистрирани се близу 16 милиони случаи инфицирани од корона вирус.

Од последица на корона вирус во Европа минатата недела умреле 29.000 луѓе. Тоа значи дека на секои 17 секунди починало едно лице, предупредил Ханс Клуге, директор на на СЗО за Европа.

Во Европа досега починале околу 355.000 луѓе, а регистрирани се близу 16 милиони случаи инфицирани од корона вирус, соопштил Ханс Клуге.

Тој нагласил дека во предходните две недели бројот на смртни случаи се зголемил за 18 отсто.

– Ако во изминатата недела починале 29.000 луѓе, тоа значи дека едно лице умира на секои 17 секунди во Европа од корона. Моментално секој ден умираат околу 4.500 лица. Само во ноември забележани се повеќе од четири милиони нови случаи – предупредил Клуге.

Тој оценил, кога 95 отсто од луѓето би носеле маски, “рестрективни мерки не би биле потребни“.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...