Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Еве зошто НАСА НЕСАКА ДА СЕ ВРАТИ НА МЕСЕЧИНАТА

Многу луѓе тврдат дека има доволно докази што сугерираат дека постојат вонземјански бази на Месечината. Се појавија гласини, декласифицирани документи и свиркачи, кои велат дека агенциите ширум светот едноставно не можат да дозволат општеството да открие што навистина има на Месечината.

Идејата дека има бази на вонземјани на Месечината ќе објасни зошто толку нагло престанавме да одиме на Месечината. Исто така, со нашата сегашна технологија, зошто не сме направиле постојана човечка база на површината на Месечината? Зарем не би било полесно да се изгради постојан објект на површината на Месечината отколку да има пловечка вселенска станица што кружи околу Земјата?

Милтон Купер, службеник за поморно разузнавање, рече дека не само што постои вонземјанската база на Месечината, туку има и прекар „Luna“. Наведено е дека таму се случуваат силни рударски операции и дека вонземјаните ги чуваат своите поголеми вселенски бродови, додека оние што доаѓаат на Земјата, т.н. „летечки чинии“, се само помали бродови.

Покрај големиот број „аномални“ објекти на површината на Месечината, изјавите на поранешните астронаути, високи владини службеници и научници предизвикаа развој на голема теорија на заговор за Месечината и нејзиното вистинско потекло. Без оглед што ќе помислите, Месечината е веројатно најмистериозното небесно тело во нашиот Сончев систем и ја фасцинира човечката раса со илјадници години.

Но, дали навистина има вонземјанска база таму? Не можеме да го знаеме тоа, но дали е случајно што таму беа пронајдени некои лунарни камења, за кои беше откриено дека содржат обработени метали како што се месинг, ураниум 236 и нептуниум 237?

Овие елементи никогаш не биле пронајдени во природната средина. Ураниум 236 е радиоактивен нуклеарен отпад што се наоѓа во потрошен нуклеарен и рециклиран ураниум. Поинтересно, нептуниум 237 е радиоактивен метален елемент и нуспроизвод на нуклеарни реактори и производство на путониум.

Д-р Харолд Јуриј, добитник на Нобеловата награда за хемија, рече дека е „многу збунет од карпите што ги наоѓаат астронаутите на Месечината и нивната содржина на титаниум. Примероците беа незамисливи и зачудувачки, бидејќи истражувачите не можеа да го објаснат присуството на титаниум“.

Според д-р Бранденбург – кој беше вклучен во мисијата на НАСА „Clementine“ на Месечината, што беше заеднички вселенски проект каде што Организацијата за одбранбена ракетна одбрана (BMDO) учествуваше заедно со НАСА за да извршат некои истражувања на Месечината:

Мисијата „Clementine“ беше набљудувачка мисија да провери дали некој гради бази на Месечината за кои не знаеме. Дали ги прошируваат? Од сите работи што ги видов на Месечината, највпечатлива беше сликата на необична линеарна структура со ширина од околу еден километар. Изгледаше вештачки, и не треба да биде таму.
Се чини дека е направен за одбрана и не е наш, и затоа загрижено гледам на ваква структура на површината на Месечината. Немаме начин да изградиме такво нешто. Тоа значи дека некој друг е таму, заклучи тој.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...