-2 C
Skopje
сабота, април 10, 2021
spot_img

Детално по општини, еве кои се најпогодени: СКОПЈЕ, КУМАНОВО, ПРИЛЕП, ТЕТОВО

Починати се 25 лица, шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59г), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77г), еден од Штип (72г), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71г), тројца од Тетово (58, 76 и 59г), двајца од Велес (71 и 88г), еден од Битола (54г), еден од Кавадарци (66г), двајца пациенти од Гостивар (67 и 67г), еден од Струмица (71г) и еден пациент од Крушево (86г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53631, бројката на оздравени пациенти е 31659, на починати е 1487, а бројот на активни случаи изнесува 20485. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 23612, активни 9854

• Куманово 3357, активни 922

• Дебар 421, активни 86

• Штип 2383, активни 533

• Прилеп 2521, активни 998

• Тетово 3447, активни 979

• Струга 1239, активни 392

• Велес 1695, активни 771

• Битола 1637, активни 808

• Охрид 1362, активни 612

• Кавадарци 1030, активни 441

• Гостивар 2047, активни 710

• Гевгелија 638, активни 218 (45 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 115 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1514, активни 591

• Крива Паланка 381, активни 126

• Радовиш 382, активни 128

• Крушево 107, активни 69

• Кочани 1111, активни 308

• Пробиштип 313, активни 73

• Демир Хисар 168, активни 73

• Македонски Брод 145, активни 34

• Пехчево 94, активни 27

• Берово 312, активни 82

• Валандово 177, активни 64

• Виница 333, активни 171

• Делчево 380, активни 164 (103 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 142, активни 77

• Свети Николе 736, активни 230

• Кичево 1114, активни 515

• Ресен 386, активни 154

• Неготино 447, активни 275 (44 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Читај Следно

10,343FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести